Japonia a învins Mongolia cu 14-0 în preliminariile CM 2022 - Video

Tokyo, 30 mar /Agerpres/ - Naţionala de fotbal a Japoniei a învins-o marţi pe cea a Mongoliei cu scorul de 14-0 (5-0) şi a făcut un pas spre calificarea în etapa a treia a preliminariilor Cupei Mondiale 2022, zona asiatică, transmite presa internaţională.

Deşi Mongolia a fost considerată gazdă, meciul a avut loc în Japonia, la Chiba, fără spectatori, în condiţiile pandemiei de coronavirus. Opt fotbalişti japonezi au înscris, Yuya Osako reuşind tripla, în minutele 23, 55 şi 90+2. Au mai punctat Takumi Minamino (13), Daichi Kamada (26), Hidemasa Morita (33), Khash-Erdene Tuyaa (39, autogol), Sho Inagaki (68, 90+3), Junya Ito (73, 79), Kyogo Furuhashi (78, 86), Takuma Asano (90+1). Trei goluri au venit în minutele de prelungire ale partidei. Rezultatul constituie cea mai clară victorie din istoria naţionalei Japoniei.

În 1917, Japonia a trecut de Filipine cu scorul de 15-2. În aceste preliminarii, 'samuraii albaştri' au mai învins Mongolia cu 6-0. Japonia este lider în Grupa F, cu 15 puncte după cinci meciuri, maximum posibil, având 27 de goluri marcate şi niciunul primit. Pe locurile următoare sunt Tadjikistan, 10 p (6 j), Kirghizstan, 7 p (5 j), Myanmar, 6 p (5 j) şi Mongolia, 3 p (7 j). Japonia se va califica în faza următoare a preliminariilor dacă va câştiga meciul de acasă cu Myanmar, pe 3 iunie.