![](https://media.dcnews.ro/image/202203/w670/iulian-dumitrescu_60005200.jpg)
În discursul ţinut în faţa edililor prezenţi la Palatul Culturii din Ploieşti, dar şi a invitaţilor din alte judeţe şi structuri administrative, preşedintele CJ Prahova şi-a exprimat aprecierea faţă de pasiunea şi determinarea investite de mulţi dintre primari în activitatea din comunităţile lor.
De asemenea, a menţionat faptul că modul lor de lucru poate reprezenta un model de preluat şi la nivel macro. De asemenea, a propus ca întâlnirea să fie una interactivă, fiind prezentate şi clarificate problemele cu care primarii prahoveni se confruntă în proiectele pe care le au în derulare. Le-a vorbit despre stadiul Programului Naţional de Investiţii „Anghel Saligny“, dar şi despre oportunitatea depunerii la Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) a proiectelor pentru sisteme fotovoltaice, dar şi a celor pentru alimentarea cu apă şi canalizare pentru care urmează să fie lansată o nouă axă de finanţare.
Vezi și: CJ Prahova: Robot ultraperformant pentru Spitalul Judeţean de Urgenţă, în baza unei sponsorizări a OMV Petrom
A fost adusă în discuţie şi problema care pune o serie de piedici proiectelor aflate în derulare: majorarea preţurilor la materialele de construcţii. În această privinţă, Iulian Dumitrescu i-a asigurat pe edili că, la nivel guvernamental, se află în lucru un act normativ prin care să fie găsite şi aprobate soluţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ care au apărut între momentele realizării studiilor de fezabilitate, lansării licitaţiilor şi realizării propriu-zise a lucrărilor.
La şedinţa prezidată de Vasilică Diaconu, preşedintele filialei prahovene ACoR, au mai luat parte şi vicepreşedintele CJ Prahova, Dumitru Tudone, prefectul judeţului, Virgiliu Daniel Nanu, Nicolae Balalia, directorul Curţii de Conturi Prahova, Emil Drăghici, preşedintele Asociaţiei Comunelor din România. Întrucât, în acest an, filiala judeţeană împlineşte 25 de ani de activitate, primarii prahoveni cu cea mai longevivă activitate, Ion Ioniţă (Vărbilău), Cornel Nanu (Cornu) şi Constantin Badea (Fulga), au fost premiaţi cu câte o plachetă aniversară.
În filiala judeţeană a Asociaţiei s-au înscris, până în prezent, 89 de comune dintre cele 90. Mai multe informaţii despre ACoR, găsiţi şi pe site-ul: https://www.acor.ro/filiale/prahova/
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video