![Denise Rifai Denise Rifai](https://media.dcnews.ro/image/202209/w670/denise-rifai-interviu-dcnews_86950800.jpg)
În interviul oferit, Denise Rifai a vorbit cu jurnalistul Val Vâlcu despre modul în care un prezentator se adaptează în propria sa emisiune, Rifai având la fiecare ediție un invitat diferit, și importanța autenticității în domeniul în care activează. După cum a spus chiar moderatoarea emisiunii ”40 de întrebări”, ”sunt foarte mulți care aleg să mintă”.
”Eu nu le dau întrebările (inivtaților - n.r.) și vin, și odată cu mine, prin ochii mei le readuc în față fragmente din viața lor, cu declarațiile lor. Este foarte emoționant să îți retrăiești viața. Eu încerc să o fac cu multă delicatețe, pentru că e complicat, e un carusel de emoții, de stări și am nevoie ca invitatul meu să fie acolo, în comuniune cu mine, pentru că dacă nu, s-ar crea această comuniune, nu ar fi un produs frumos, de urmărit de acasă”, a spus Denise Rifai.
”Mai sunt genul acesta de interviuri în care apar confruntări - uite ce spuneai acum 10 ani”, a notat Val Vâlcu.
Invitatul dă tonul emisiunii: ”Eu sunt în funcție de tipul de invitat pe care îl am”
”Depinde de situație, depinde de invitat, depinde de poziția lui în statul român. Cum era să o confrunt cu Maria Dragomiroiu, cu ce? Cu evenimente din viața personală? Dar nu poți un politician acuzat de mită să nu îl întrebi câtă mită a luat și de la cine sau să nu îi aduci în față elemente pe care le vrea demult uitate. Depinde, repet, eu sunt în funcție de tipul de invitat pe care îl am. Sunt fie maleabilă. Tot ceea ce îmi doresc este să îl cunosc pe om.
Eu cred că dacă oamenii ar spune adevărul, chiar și cea mai urâtă parte a adevărului ar putea fi altfel înțeleasă, iertată, acceptată cel puțin, dacă ar fi autentici. Sunt foarte mulți care aleg să mintă și să creadă că putem fi, foarte ușor, duși de nas. Asta nu se poate, publicul nu iartă minciuna. Asta ar trebui să înțeleagă politicianul, că publicul simte și nu iartă minciuna”, a afirmat Rifai.
”În cazul lui Traian Băsescu, își punea cenușă în cap, avea strategia asta”, a amintit Vâlcu.
”El este unul dintre cei mai mari politicieni pe care îi are România, fie că ne place să recunoaștem sau nu. Cu toate relele lui. Este un tip care simte politica într-un mod fantastic, este un mare animal politic. Mare!”, a mai spus Rifai
Urmărește emisiunea integrală AICI:
Denise Rifai, surprinsă de ministrul Bode
Jurnalista Denise Rifai a avut o reacție după ce a văzut imaginile cu Lucian Bode la Untold. Ziarista a spus că acest ministru este printre puținii cărora ea le-a luat apărarea de-a lungul timpului.
„Rar sunt ministrii/politicienii carora le-am luat apararea de-a lungul timpului sau pe care i-am apreciat in vreun fel sau altul. Lucian Bode este un exemplu de om politic de buna credinta, care are suflet, face lucruri in numele nostru si are frica de Dumnezeu. Nu sunt tocmai usor de intalnit aceste atribute, enumerate mai sus, in randul celor care au avut ocazia sa guste din paharul puterii. Si sunt multi ani de cand ne cunoastem si este politicianul care a sustinut intotdeauna absolut toate proiectele de interes national de care a avut habar...” Citește articolul integral AICI
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video