![Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: pexels.com (Ksenia Chernaya) Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: pexels.com (Ksenia Chernaya)](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/invatatorul-care-a-batut-un-elev-cu-batul-la-palma-pentru-ca-nu-stia-tabla-inmutirii--apreciat-de-primar-i-as-strange-mana--bataia-e-rupta-din-rai--poporul-roman-asa-a-fost-invatat_13475700.jpg)
Inspectoratul Şcolar Judeţean (IŞJ) Vaslui a demarat, miercuri, o anchetă la şcoala din localitatea Protopopeşti, comuna Tăcuta, unde un învăţător a bătut cu băţul la palmă un elev în vârstă de 7 ani deoarece nu ştia tabla înmulţirii, notează Agerpres. Cazul a ajuns în atenţia autorităţilor după ce părinţii copilului au condamnat în mediul online comportamentul cadrului didactic.
Învățătorul, în vârstă de 61 de ani, a recunoscut în fața colegilor că a avut o ieșire nervoasă pe care o regretă, potrivit stirileportv.ro.
“Al meu stătea cu palma roșie toată, bătută, nu voia să iasă din clasă. Vine afară, nu putea deschide gura să vorbească absolut deloc. "Mamaie, am luat bătaie. Nu am știut la matematică tabla înmulțirii pe sărite" și câte cifre atâtea bețe la palmă a luat”, a spus bunica elevului.
"Au rămas pe timpul comuniștilor. Au rămas cu mintea din urmă, copilul trebuie bătut să învețe. Eu de la domnul am luat foarte multă bătaie, când am fost copil, de la clasa întâi până în clasa a patra. Am luat non-stop bătaie. Aceleași metode. Lumea nu vorbește, le e teamă, au copii la școală, să nu îi lase repetenți”, a mărturisit o fostă elevă, potrivit stirileprotv.ro.
Primarul din Șuletea îl laudă pe profesor
"Mie mi se pare normal. O metodă de care niciunul dintre noi, mai ales generațiile noastre, nu cred că am fost văduviți. Personal, eu am fost la școală la băiețelul meu - e în clasa a șasea -, la ședința cu părinții și am spus că sunt total de acord, atunci când iese din cadrul normal al activităților școlare, să fie pedepsit cum am fost și eu, la palmă, la fund, să-l tragă de perciuni. Nu cred că e o tragedie. Personal nici nu-l cunosc pe acest cadru didactic, da,r dacă l-aș vedea, i-aș strânge mâna. Bătaia e ruptă din rai. Poporul român așa a fost învățat, istoria ne-o spune”, a declarat Ciprian Tamaș, primarul din comuna Șuletea, județul Vaslui", a spus primarul pentru Antena 3.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video