Odată cu finalizarea lucrărilor, programată pentru anul viitor, tulcenii vor beneficia de condiții de tratament medical la nivelul celor mai prestigioase spitale din țară.
Proiectul de modernizare a spitalului, derulat de Consiliul Județean și finanțat din fonduri europene, cuprinde nu doar reabilitarea clădirii existente, ci și construcția unui nou corp care va permite înființarea cabinetelor cu specializări indisponibile, până acum, din lipsă de spațiu.
Clădirea, aflată deja într-un stadiu avansat de construcție, va cuprinde un bloc operator nou, prevăzut cu 6 săli de operație, proiectate și dotate la cele mai înalte standarde, Secția ATI, Blocul de nașteri și Neonatologie, secțiile Sterilizare, Internare de zi, Explorări funcționale, Hemodializă, Fizioterapie și Kinetoterapie.
„Am reușit să atragem la Tulcea cea mai mare investiție în sănătate, din țară, pentru un proiect care va transforma complet calitatea și varietatea serviciilor de care putem beneficia în județ. Ne dorim să ajungem la spital cât mai rar, însă pentru prevenție, pentru tratamente de rutină ori, atunci când este necesar, pentru intervenții complicate, tulcenii nu trebuie să mai fie nevoiți să plece în alte părți. Mi-am dorit ca acest proiect să fie făcut temeinic, am reabilitat spațiile existente, am construit o clădire nouă și vom aduce toate echipamentele necesare pentru ca cei mai buni medici să își dorească să lucreze aici. Acestea sunt faptele care contează și care schimbă în bine viața fiecărui locuitor al județului”, a declarat Horia Teodorescu, președintele Consiliului Județean Tulcea.
În plus, față de noul corp de clădire al Spitalului Județean, cu o suprafață de peste 15.000 mp, mai multe clădiri existente din infrastructura de sănătate a județului au beneficiat de lucrări majore de reabilitare. Unitatea de Primiri Urgențe, Stația centrală de sterilizare, Sala de operație și Ortopedie, Ambulatoriul, Spitalul TBC, Spitalul de Boli Contagioase, Spitalul de Psihiatrie și clădirea Ambulanței Tulcea au fost incluse în proiecte de modernizare, deja finalizate sau în curs de finalizare.
Alegeri locale: Partidul Social Democrat-PSD Organizația Județeană Tulcea CMF: 21240002
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video