![Sursa foto: https://www.freepik.com/, @tania.kitura Sursa foto: https://www.freepik.com/, @tania.kitura](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/catuse-euro-prejudicii_26879500.jpg)
Cms. Neagu Claudiu a explicat, în exclusivitate pentru DC News și DC News TV, că Biroul de Investigații Complexe din cadrul DGPMB are competența de a investiga infracțiuni de evaziune fiscală și spălare de bani cu prejudicii de peste un milion de euro, precum și alte infracțiuni complexe.
„Mă uitam la atribuțiile biroului pe care îl conduceți dumneavoastră, și, într-adevăr, vorbim de infracțiuni economico-financiare complexe cu prejudicii foarte mari în care sunt angrenate persoane din funcții publice, din administrația locală, dar și afaceriști. Cu ce se ocupă acest birou?", a întrebat Laura Duță, moderatoarea emisiunii.
„Ca și competență, putem să atragem orice infracțiune de evaziune fiscală și de spălare de bani cu prejudicii peste un milion de euro, dar și orice altă infracțiune complexă prin modul de săvârșire. Adică dacă vorbim despre mai mulți autori, dacă vorbim despre implicarea sau despre modul de săvârșire pe mai multe unități administrativ-teritoriale, noi, Biroul de Investigații Complexe, suntem competenți, ca și structura centrala din cadrul DGPMB, să analizăm și să cercetăm aceste fapte, fie că vorbim despre evaziune fiscală, fie că vorbim despre spălare de bani.
Putem cerceta totodată orice infracțiune din Codul Penal care ne dă această competență. De asemenea, orice infracțiune care conform Art. 36 din CPP, fiind vorba de competența Tribunalului, ne ajută și ne oferă această posibilitate de a cerceta cât mai multe infracțiuni. Vorbim de o paletă foarte largă de infracțiuni, de la infracțiuni de înșelăciune, delapidare, abuz în serviciu, inclusiv din legi speciale.”, a spus Neagu Claudiu.
Structura biroului
Neagu Claudiu a menționat că Biroul de Investigații Complexe are 17 funcții, dintre care doar două sunt în prezent vacante.
„Biroul de investigații complexe este format din 17 funcții. Momentan avem doar două funcții libere, dar după părerea mea este cel mai important birou din cadrul structurilor de Poliție Economică din Capitală și noi încercăm, prin tot ceea ce realizăm și prin modul în care cercetăm dosarele, să facem cinste și să recuperăm prejudiciile.”, a spus Neagu Claudiu.
Au fost recuperate prejudicii în valoare de 30 de milioane de lei
„Noi avem de-a face inclusiv cu demnitari, cu persoane din administrația publică, cu primari, cu societăți foarte mari care își desfășoară activitatea pe teritoriul țării și, de-a lungul timpului, au acumulat foarte multe datorii la bugetul de stat, iar noi am reușit în ultimii ani să aducem, ca și recuperare de prejudiciu, aproximativ 30 de milioane de lei la bugetul statului.”, a spus Cms. Neagu Claudiu la emisiunea „Culisele Justiției", de pe DC News și DC News TV.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video