![](https://media.dcnews.ro/image/202111/w670/1_27210500.jpg)
Dar în vreme ce bugetarii se lăfăie pe Valea Prahovei, de unde or avea atâția bani de minivacanțe nu știu, dar asta este altă problemă, eu am găsit omul zilei. Pentru mine, omul zilei este o femeie de serviciu dintr-un ansamblu rezidențial dintr-un cartier din Sectorul 6, București.
Plouă de rupe, este frig, iar femeia de serviciu dă cu mătura. Ce să facem? Nu putem fi toți bugetari. Unii mai trebuie să muncim și în mediul privat unde, ce să vezi, nu plouă cu libere, punți și minivacanțe.
Femeia din imagini este, pentru mine, omul zilei:
VEZI ȘI: Clasa muncitoare vs clasa de loisir. Tratament pentru Omicron
Oamenii care vor doar zile libere, concedii pe bandă rulantă și care trăiesc doar în intervalul orar 16:00 - 00:00 trebuie să fie foarte triști. Degeaba câștigă bani, dacă îi cheltuiesc strict în direcții care îi fac să uite de jobul lor de rahat. Și nu, nu șeful este de vină. Unii oameni pur și simplu nu pot fi motivați de nimic și cu nimic. Ține de structura fiecăruia și de ceea ce își dorește de la viață. Așa că, găsiți-vă matca și nu mai căscați de plictiseală așteptând ora 16:00.
Încercați să munciți fără să așteptați ziua de salariu. Ea oricum va veni. Dar voi tot fără țeluri și fără perspective rămâneți. Vă plângeți că lumea este de rahat și le spuneți colegilor că jobul este prost și abia așteptați să vă luați lumea în cap de parcă ați avea curaj să o faceți. Vă treziți la 06:00 doar pentru că sună ceasul, dar habar nu aveți de ce l-ați pus.
Închei cu un mesaj al lui Florin Grozea despre zile libere:
”Sunt prea multe zile libere. Dacă te bucuri că ai weekend liber prelungit, înseamnă că nu-ți place serviciul tău, nu-ți place munca ta, organizația și/sau colegii. Atunci chiar ai o mare problemă, iar problema ta nu este că nu ai destule concedii, ci că nu trăiești de luni până vineri în locul potrivit. Iar asta e otravă, o boală care nu are vindecare cu încă o zi liberă, ci cu oprirea consumului de otravă! Dar ce-ți pasă ție? Salariul curge, ca o recompensă parșivă care acoperă legal ingerarea otrăvii", a fost mesajul lui Florin Grozea.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video