![](https://media.dcnews.ro/image/201805/w670/doctor_medic_99171100.jpg)
Imunoterapia, însă, a dovedit că o poate crește chiar și la 8-9 ani, cu o calitate a vieții net superioară. Dr Adrian Bot explică:
Imunoterapia a crescut speranța de viață de la câteva luni, la câțiva ani. Deocamdată, cel care a inventat această terapie pentru limfomul malign, spune că evită să folosească temenul de „vindecare”, dar sunt pacienți care au făcut terapia chiar și 8 sau 9 ani în urmă. Dr Adrian Bot, cercetător american de origine română, este cel care a inventat imunoterapia pentru limfomul malign. El a explicat, în exclusivitate la DC Medical, cât crește speranța de viață la acești pacienți.
„Speranța de viață pentru acest tip de boală, limfom malign cu celule mari în stadiul refractar - când nicio altă posibilitate de tratament nu mai este aplicabilă - este de 3, până la 7 luni, speranța de viață. Există pacienți care au fost tratați cu acest tip de produs de către colaboratorii noștri la National Cancer Institut, unde am început studiile inițiale în 2011, care au aproape 8 sau 9 ani de răspuns. Noi numim acest proces „functional cure”. Nu avem curajul să spunem că sunt vindecați”, a spus el, la Interviurile DC Medical.
VEZI CONTINUAREA ARTICOLULUI PE DC MEDICAL
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video