Ianis Hagi a dezamăgit sâmbătă, deși a început ca titular la Alaves
Autor: Dan Carp
Ianis Hagi nu prea "se lipește" de gol la Alaves, în meciurile importante ale echipei. Fotbalistul român a dezamăgit astăzi.

Mijlocaşul român Ianis Hagi a ratat un penalty în meciul pe care formaţia sa. Deportivo Alaves, l-a câştigat cu 1-0 pe teren propriu în faţa echipei Almeria, duminică în etapa a 12-a din La Liga.

Ianis Hagi a trimis peste poartă penalty-ul pe care l-a executat în minutul 45+1. Internaţionalul român a jucat până în minutul 68. În etapa precedentă, el a pasat decisiv în partida Atletico Madrid - Deportivo Alaves (2-1).

Ianis Hagi a marcat joi primele sale două goluri pentru Alaves, care a surclasat formaţia de liga a şaptea Deportivo Murcia cu scorul de 10-0, în deplasare, într-un meci din turul al doilea al Cupei Spaniei.

Golul victoriei de duminică a lui Alaves a fost reuşit de Aleksandar Sedlar în minutul 79.

Echipa bască are 12 puncte şi se află pe poziţia a 14-a a clasamentului. Almeria, fără victorie, este lanterna roşie, cu numai 3 puncte.

Rezultate din La Liga, Spania

Rezultate din etapa a 12-a:
vineri
Las Palmas - Atletico Madrid 2-1
Au marcat: Rodriguez (51), Ramirez (75), respectiv Morata (83)

sâmbătă
Osasuna - Girona 2-4
Au marcat: Budimir (25, 55), respectiv Martin (16), Dovbik (71), Ţigankov (80), Aleix Garcia (90)

Betis Sevilla - Mallorca 2-0
Au marcat: Willian Jose (7), Ayoze Perez (65)
Cartonaş roşu: Mascarell (Mallorca, 45)

Celta Vigo - Sevilla FC 1-1
Au marcat: Starfelt (22), respectiv En-Nesyri (84)

Penalty ratat: (Alaves, 45+1)

Duminică mai au loc meciurile Valencia - Granada, Villarreal - Athletic Bilbao şi Real Madrid - Rayo Vallecano. Luni se joacă partida Getafe - Cadiz.

Pe prima poziţie a clasamentului este revelaţia Girona, 31 de puncte (12 jocuri), urmată de Real Madrid, 28 p (11 j), FC Barcelona, 27 p (12 j) Atletico Madrid, 25 p (11 j), Betis Sevilla 20 p (11 j), Real Sociedad, 19 p (11 j) etc.