Haos la FCU Craiova. Oltenii au aruncat cu scaune și torțe în teren, după ce echipa lui Mititelu a retrogradat direct în Liga a 2-a / Video
Autor: Darius Muresan
Fumigenă - Imagine cu rol ilustrativ
FC Voluntari şi FCU Craiova sunt echipele care au retrogradat din Superliga de fotbal după ce au fost învinse pe teren propriu în cadrul ultimelor partide jucate duminică seara, în etapa a 9-a, ultima a fazei play-out.

FC Voluntari, fostă câştigătoare a Cupei României şi a Supercupei României, a fost învinsă de 'U' Cluj cu scorul de 0-1. FCU Craiova a fost învinsă acasă de FC Hermannstadt cu 1-3. Meciul din Bănie a fost unul perturbat de incidente, partida a fost întreruptă în minutul 85, după ce oltenii au rupt scaune şi le-au aruncat pe teren.

După cinci minute de aşteptare, arbitrul a trimis fotbaliștii la vestiare pentru zece minute, ulterior jocul s-a reluat fără alte incidente. De asemenea, după meci, fanii olteni au vrut să ceară socoteală jucătorilor și lui Mititelu pentru retrogradarea suferită, dar au fost opriți de forțele de ordine.