Sportivii români au cucerit zece medalii, opt de aur şi două de bronz, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Europene de haltere Under-15 şi Under-17 de la Eilat (Israel), scrie Agepres.
Ioana Mădălina Miron a câştigat trei medalii de aur la cat. 40 kg, secţiunea Under-15, cu 52 kg la smuls, 67 kg la aruncat şi 119 kg la total.
Ramona Anuşca a cucerit şi ea trei medalii de aur, la cat. 45 kg, U15, cu 62 kg la smuls, 78 kg la stilul aruncat şi 140 kg la total.
La 49 kg, Alondra Iacob s-a clasat pe 5 la stilul smuls, cu 60 kg, a cucerit aurul la aruncat, cu 89 kg, iar la total a terminat pe poziţia a treia, cu 149 kg.
Performanțele băieților
La cat. 49 kg, la masculin, românul Ercan Sali a ratat toate cele trei tentative la smuls la 74 kg, iar la aruncat a ocupat locul 7, cu 93 kg. La aceeaşi categorie (U15), Dan Isofache a ocupat locul 5 la smuls, cu 73 kg, a încheiat pe 8 la aruncat, cu 90 kg, iar la total a fost al şaptelea, cu 163 kg.
La secţiunea Under-17, Leonard Sandu a fost al şaselea la smuls la cat. 49 kg, cu 76 kg, la aruncat a câştigat aurul, cu 109 kg, iar la total a obţinut medalia de bronz, cu 185 kg.
Iniţial, competiţia trebuia să aibă loc în România în luna septembrie, la Constanţa, dar ţara noastră a renunţat şi a găzduit Europenele de juniori şi tineret U23, în octombrie, la Bucureşti. România participă cu 28 de sportivi la Europenele de la Eilat.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video