Hagi ajută indirect FCSB-ul lui Becali, după ce Farul a realizat surpriza cu Rapid, în Giulești - Video
Autor: Andrei Itu
Rapid Bucureşti a fost învinsă de echipa lui Gheorghe Hagi, Farul Constanţa, cu scorul de 2-1 (1-0), vineri seara, în Giuleşti, într-o partidă din prima etapă a fazei play-off a Superligii de fotbal.

După ce a câștigat cu liderul FCSB cu 4-0, Rapid a pierdut în faţa campioanei, care a câștigat prin dubla reușită de Louis Munteanu (23, 55). Golul de onoare al echipei lui Bergodi a fost reuşit de Albion Rrahmani, din penalty, în minutul 85.

Înfrângerea vine după câteva zile tulburi pentru Rapid, cu preşedintele Daniel Niculae cercetat într-un dosar cu privire la folosirea ilegală de materiale pirotehnice pe stadioane şi cu liderul galeriei arestat preventiv.

Rapid a avut prima ocazie de gol, prin jucătorul din Kosovo Florent Hasani, în minutul 7, care a șutat de la 11 metri, însă portarul Alexandru Buzbuchi a respins peste bara transversală.

Farul Constanța a deschis scorul prin Munteanu, în minutul 23. Munteanu a şutat din voleu la centrarea lui Constantin Grameni. Farul îşi putea dubla avantajul pe tabela de marcaj, însă Ionuţ Vînă, în minutul 32, a ratat singur cu portarul Marian Aioani, la un contraatac. Rapid a mai avut o ocazie mare de a marca în minutul 32, prin acelaşi Hasani, însă Diogo Queiros a blocat.

Echipa lui Gheorghe Hagi s-a desprins în min. 55, când Munteanu a înscris din pasa senzațională a lui Ionuţ Cojocaru. Rapid a atacat cu toate resursele, însă nu a fost inspirată. Şutul lui Claudiu Petrila, în minutul 58, de la 18 metri, a fost respins de Buzbuchi. Rrahmani, în minutul 60 a reluat peste poartă din 4 metri. David Kiki, în minutul 75 a blocat şutul lui Petrila din marginea careului.

Farul Constanța a avut o ocazie mare de a înscrie în minutul 78, însă şutul lui Vînă din marginea careului a lovit bara transversală.

În minutul 82, Rivaldinho l-a lovit pe Paul Iacob în careu. Gazdele au primit penalty. Rrahmani a marcat, în minutul 85. Ultima șansă a Rapidului de a obţine măcar un egal a fost reluarea lui Burmaz, în minutul 88, din careu, prinsă de Buzbuchi.

Stadionul Giuleşti a avut şapte sectoare închise la acest meci (106, 107, 108, 109, 112, 113 şi 123), sancţiune impusă de Comisia de Disciplină a FRF ca urmare a incidentelor de la partida cu FCSB. În sezonul regulat, Rapid nu a fost învinsă de Farul, câştigând cu scorul de 3-1 acasă şi remizând alb la Ovidiu (0-0).

Farul Constanța venea după patru etape fără victorie, trei egaluri, dar şi un eşec.

Video

După acest meci pierdut de Rapid, FCSB se poate depărta la 8 puncte de giuleșteni, dacă formația lui Becali va câștiga duminică meciul cu Sepsi OSK.