![](https://media.dcnews.ro/image/202208/w670/gheorghe_hagi_ministru_sport_ager_27975600.jpg)
"Nu e o retragere, am încercat să facem un eveniment care spun eu că a ieşit foarte bine. Noi am jucat fotbal pentru suporteri şi am încercat să dăm totul, atât cât am putut, pentru că suntem mult mai mari ca adversarii. Sunt nişte ani buni diferenţă. Publicul a fost iar lângă noi, pentru că e greu să uite performanţele pe care le-am făcut noi. Pe mine ce m-a frapat a fost că toţi au venit cu copii. Am văzut foarte mulţi copii în tribune, asta înseamnă că noi chiar am făcut ceva, chiar dacă anii au trecut. Lumea nu ne uită", a spus liderul "Generaţiei de Aur".
"Despre fotbal e mai uşor să vorbeşti, dar e mai greu să-l joci. Asta am simţit toţi astăzi. Pentru foştii jucători e mai greu să joace. Mulţi dintre noi suntem antrenori, iar azi a fost o zi bună la care să reflectăm la anumite lucruri. Am înţeles în seara asta că fotbalul e foarte greu şi că trebuie să fii foarte bine pregătit. Asta trebuie să transmit jucătorilor tineri că degeaba ai talent, degeaba ai minte, degeaba stai bine în teren dacă nu te duce corpul", a adăugat antrenorul formaţiei Farul, citat de Agerpres.
Hagi a fost impresionat sâmbătă seara de brazilianul Maicon: "Adversarii din această seară au fost foarte buni. Au fost însă mai blânzi... Maicon e ceva de n-am văzut. Parcă încă mai joacă, parcă acum e la Inter. E aşa de puternic, dublu cât noi. Nu am văzut aşa ceva. A fost super. În prima repriză adversarii au avut o echipă foarte bună, net superioară nouă. La noi s-a văzut că avem o vârstă şi ne-am mişcat mai greu. Dar am arătat că mai avem calitate, s-a dat şi penalty-ul ăla, până la urmă a fost bine. Toată lumea a vrut să câştige, pentru că teren au fost numai campioni. Suntem fericiţi însă că toţi am ieşit sănătoşi, fără accidentări".
Fostul căpitan al primei reprezentative consideră că România poate trece de faza grupelor şi chiar să atingă semifinalele Campionatului European din acest an.
"Avem o echipă naţională foarte talentată, nu degeaba a ajuns la Campionatul European. Are încredere mare. Cred că fără minge trebuie să alerge de două ori mai mult, pentru că fotbal cu mingea ştiu. Şi dacă vor sta bine în teren vor face rezultate surprinzătoare la EURO. Eu am încredere că naţionala va trece de grupe şi va ajunge acolo unde a ajuns şi la Under-21 (n.r. - în semifinale la CE 2019)", a precizat Hagi.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video