![Foto: Freepik Foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/aur_28683700.jpg)
Gramul de aur a înregistrat o scumpire semnificativă pe parcursul zilei de astăzi, 20 martie, așa cum anunță curs-valutar-bnr.ro. Potrivit primelor informații, creșterea a avut loc în doar câteva zile.
Cât costă gramul de aur
Pe parcursul zilei de vineri (17 martie), gramul era cotat la 287,2080 lei. Astăzi, 20 martie, valoarea acestuia este estimată la 292,9991 lei, iar creșterea înregistrată este cu 5.7911 lei, mai exact, de 2.01%.
Situația nu este diferită în plan extern, având în vedere că prețurile au fost propulsate de îngrijorările apărute la nivelul sectorului bancar, după ce Credit Suisse a fost preluat la un cost redus. Astfel, cotația aurului a depășit pragul simbolic de 2.000 dolari uncia.
Pe parcursul acestei dimineți, tariful de referință al metalului galben era în creștere cu 0.33%, până la 1.995 dolari uncia. Înainte de această situație, el a urcat până la suma de 2.009,73. În același timp, moneda națională s-a depreciat în raport cu euro, având în vedere că acesta a fost calculat de Banca Națională a României la 4,9219 lei, fiind o majiorare de 0,19 bani, faţă de cotaţia precedentă, de 4,9200.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video