![Sursa: Agerpres Sursa: Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/puscas_torje_ager_99449200.jpg)
"George Puşcaş s-a accidentat ieri, la echipa de club, şi nu va putea onora convocarea la prima reprezentativă. Stafful medical al echipei naţionale a considerat că George nu va putea fi recuperat în timp util şi astfel s-a renunţat la venirea lui în ţară. În locul atacantului de la Genoa, Edward Iordănescu a decis să îl cheme pe Louis Munteanu. Atacantul de la Farul Constanţa fusese convocat la naţionala U21. Stafful echipei naţionale îi urează lui George Puşcaş recuperare rapidă şi îl aşteaptă la meciurile următoare din preliminariile pentru EURO 2024", se arată pe site-ul citat.
Lotul României pentru meciurile cu Belarus și Andorra
Cei 26 de jucători convocaţi de selecţionerul Edward Iordănescu pentru meciurile cu Andorra şi Belarus, primele din preliminariile EURO 2024 sunt:
Portari: Florin Niţă (Pardubice/Cehia), Ionuţ Radu (Auxerre/Franţa), Horaţiu Moldovan (FC Rapid 1923);
Fundaşi: Andrei Raţiu (Huesca/Spania), Cristian Manea (CFR Cluj), Adrian Rus (Pisa/Italia), Ionuţ Nedelcearu (Palermo/Italia), Radu Drăguşin (Genoa/Italia), Andrei Burcă (CFR Cluj), Mario Camora (CFR Cluj), Raul Opruţ (FC Hermannstadt);
Mijlocaşi: Deian Sorescu (FCSB), Alexandru Cicâldău (Ittihad Kalba/Emiratele Arabe Unite), Marius Marin (Pisa/Italia), Tudor Băluţă (Farul Constanţa), Darius Olaru (FCSB), Răzvan Marin (Empoli/Italia), Adrian Şut (FCSB), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns/China), Olimpiu Moruţan (Pisa | Italia), Alexandru Dobre (Famalicao/ Portugalia), Dennis Man (Parma/Italia), Octavian Popescu (FCSB);
Atacanţi: Florin Tănase (Al Jazira/Emiratele Arabe Unite), Denis Alibec (Farul Constanţa), Louis Munteanu (Farul Constanţa).
România îşi începe parcursul în Grupa I a preliminariilor Campionatul European 2024 găzduit de Germania cu partida din deplasare cu Andorra, programată la 25 martie, de la ora ora 21:45, pe Estadi Nacional din Andorra. Ulterior, în 28 martie, de la ora 21:45, prima reprezentativă întâlneşte Belarus în al doilea său meci al grupei, care se va disputa pe Arena Naţională din Bucureşti.
Prima reprezentativă a României a fost repartizată în Grupa I a preliminariilor Campionatului European din 2024, alături de Elveţia, Israel, Kosovo, Belarus şi Andorra. Se califică primele două clasate în fiecare din cele 10 grupe preliminare, urmând ca ultimele trei locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Nations League.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video