![Sursa: Agerpres Sursa: Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202304/w670/burleanu_becali_telefon_ager_09181300.jpg)
Începând cu anul 2024, FRF și ASF își propun să promoveze și să deruleze proiecte și programe educaționale comune. Aceste inițiative vizează creșterea nivelului de educație financiară în rândurile jucătorilor de fotbal, de la copii și juniori până la seniori.
Principalele acțiuni ale parteneriatului includ:
- Organizarea de evenimente educaționale în parteneriat, cum ar fi workshopuri, seminarii, campanii publice, simpozioane, conferințe și mese rotunde.
- Derularea de evenimente publice pentru promovarea valorilor comune și prezentarea rezultatelor activităților desfășurate în colaborare.
Educația financiară pentru fotbaliști
Loturile naționale de juniori și seniori vor beneficia în lunile următoare de sesiuni de educație financiară și management al investițiilor. Aceste sesiuni sunt esențiale pentru a oferi sportivilor cunoștințele necesare pentru a-și gestiona eficient veniturile și investițiile, asigurându-le astfel un viitor financiar stabil.
Totodată, FRF și ASF își propun să identifice și să ofere soluții la problemele cu care se confruntă jucătorii aflați la finalul carierei lor sportive. Aceasta este o inițiativă importantă, având în vedere tranziția dificilă pe care mulți sportivi o traversează atunci când se retrag din activitatea competițională.
Debutul parteneriatului: „Despre bani la firul ierbii”
Pentru a marca începutul acestui parteneriat, echipa ASF a susținut o sesiune de informare despre educația financiară, intitulată „Despre bani la firul ierbii”, dedicată staff-ului FRF. Această sesiune a avut loc în cadrul celui de-al doilea Innovation Day organizat de Federația Română de Fotbal în 2024, subliniind importanța educației financiare chiar de la primele nivele ale managementului sportiv.
Acest parteneriat reprezintă un pas semnificativ în direcția asigurării unui viitor financiar sigur pentru fotbaliștii români, consolidând astfel rolul educației financiare în lumea sportului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video