FRANȚA - HONDURAS 3-0: Primul gol validat cu ajutorul tehnologiei la CM 2014
CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. FRANȚA și HONDURAS au debutat, duminică, la CM 2014, în cel de-al doilea meci din GRUPA E, după ELVEȚIA - ECUADOR 2-1 .

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Cocoșii galici nu au avut prea mari emoții în partida cu naționala din HONDURAS, pe care au învins-o la scor de neprezentare, cu 3-0.

Jucătorii antrenați de Didier Deschamps au avut o primă repriză destul de modestă, în care au controlat partida, însă nu au reușit să își creeze ocazii clare de gol. Abia în minutul 43, KARIM BENZEMA a reușit să deschidă scorul, dintr-un penalty obținut de Pogba. Mijlocașul francez a fost faultat în careul advers de către Palacios, care a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

La trei minute de la reluare, același BENZEMA reia spectaculos o centrare, mingea se duce în bară și îl lovește pe portarul Valladares, după care trece de linia porții. Arbitrul acordă gol, iar reluarea oficială confirmă că golul este valid. A fost prima fază în care Sistemul Goalcontrol-4D și-a făcut simțită prezența la CUPA MONDIALĂ FIFA 2014.

Vezi și: CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: PROGRAM, REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS

În minutul 72, același atacant de la Real Madrid șutează puternic din interiorul careului și catapultează mingea sub bara nefericitului Valladares, stabilind scorul final al partidei, FRANȚA – HONDURAS 3-0.

Echipe de start:

FRANȚA: 1. Hugo Lloris (căpitan) — 2. Mathieu Debuchy, 4. Raphael Varane, 5. Mamadou Sakho, 3. Patrice Evra — 6. Yohan Cabaye (12. Rio Mavuba, 65), 14. Blaise Matuidi, 19. Paul Pogba (18. Moussa Sissoko, 57) — 8. Mathieu Valbuena (9. Olivier Giroud, 78), 10. Karim Benzema, 11. Antoine Griezmann. ANTRENOR: Didier Deschamps. REZERVE: 16. Stéphane Ruffier, 23. Mickaël Landreau — 13. Eliaquim Mangala, 15. Bacary Sagna, 17. Lucas Digne, 21. Laurent Koscielny, 7. Rémy Cabella, 22. Morgan Schneiderlin, 20. Loic Rémy.

HONDURAS: 18. Noel Valladares (căpitan) — 21. Brayan Beckeles, 5. Victor Bernardez (2. Osman Chávez, 46), 3. Maynor Figueroa, 7. Emilio Izaguirre — 17. Andy Najar (20. Jorge Claros, 58), 19. Luis Garrido, 8. Wilson Palacios, 15. Roger Espinoza — 11. Jerry Bengtson (14. Óscar Boniek García, 46), 13. Carlo Costly. ANTRENOR: Fernando Luis Suarez. REZERVE: 1. Luis López, 22. Donis Escober — 4. Juan Pablo Montes, 6. Juan Carlos García, 10. Mario Martínez, 12. Edder Delgado, 23. Marvin Chávez, 9. Jerry Palacios, 16. Rony Martínez.

Arbitru: Sandro Ricci; arbitri asistenți: Emerson De Carvalho, Marcelo Van Gasse (toți din Brazilia); arbitru de rezervă: Peter O'Lealry (Noua Zeelandă).

Vezi și: CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 începe cu REGULI NOI