Brazilia, în pași de samba spre trofeul CM 2022. Programul fazei eliminatorii: Ar putea juca împotriva Argentinei în semifinale / Sursa foto: Agerpres
Selecţionata Braziliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, după ce a învins Coreea de Sud cu scorul de 4-1 (4-0), luni seara, pe Stadium 974 din Doha, într-un meci spectaculos din optimile de finală.

Pentru un loc în semifinale, Brazilia va lupta împotriva Croației. Dacă va trece de Croația, Selecao ar putea juca împotriva câștigătoarei dintre Olanda și Argentina.

Programul fazei eliminatorii a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar:

OPTIMILE DE FINALĂ

Sâmbătă 3 decembrie Meciul 49: Olanda - SUA 3-1 (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan) Au marcat: Memphis Depay (10), Daley Blind (45+1), Denzel Dumfries (81), respectiv Haji Wright (76).

Meciul 50: Argentina - Australia 2-1 (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan) Au marcat: Lionel Messi (35), Julian Alvarez (57), respectiv Enzo Fernandez (77, autogol).

Duminică 4 decembrie Meciul 52: Franţa - Polonia 3-1 (Al Thumama Stadium - Doha) Au marcat: Olivier Giroud (44), Kylian Mbappe (74, 90+1), respectiv Robert Lewandowski (90+9 - penalty).

Meciul 51: Anglia - Senegal 3-0 (Al Bayt Stadium - Al Khor) Au marcat: Jordan Henderson (39), Harry Kane (45+3), Bukayo Saka (57).

Luni 5 decembrie Meciul 53: Japonia - Croaţia 1-1, după prelungiri; 1-3, la loviturile de departajare (Al Janoub Stadium - Al Wakrah) Au marcat: Daizen Maeda (43), respectiv Ivan Perisic (56). Au executat în ordine loviturile de departajare: Takumi Minamino 0-0 (ratare - apără Dominik Livakovic), Nikola Vlasic 0-1 (gol), Kaoru Mitoma 0-1 (ratare - apără Dominik Livakovic), Marcelo Brozovic 0-2 (gol), Takuma Asano 1-2 (gol), Marko Livaja 1-2 (ratare - bară), Maya Yoshida 1-2 (ratare - apără Dominik Livakovic), Mario Pasalic 1-3 (gol).

Meciul 54: Brazilia - Coreea de Sud 4-1 (Stadium 974 - Doha) Au marcat: Vinicius Junior (7), Neymar (13 - penalty), Richarlison (29), Lucas Paqueta (36), respectiv Seungho Paik (76).

Marţi 6 decembrie Meciul 55: Maroc - Spania (Education City Stadium - Doha, 17:00) Meciul 56: Portugalia - Elveţia (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00)

SFERTURILE DE FINALĂ

Vineri 9 decembrie Meciul 58: Croaţia - Brazilia (Education City Stadium - Doha, 17:00)

Meciul 57: Olanda - Argentina (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00)

Sâmbătă 10 decembrie Meciul 60: câştigătoarea meciului 55 - câştigătoarea meciului 56 (Al Thumama Stadium - Doha, 17:00)

Meciul 59: Anglia - Franţa (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00)

SEMIFINALE Marţi 13 decembrie Meciul 61: câştigătoarea meciului 57 - câştigătoarea meciului 58 (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00)

Miercuri 14 decembrie Meciul 62: câştigătoarea meciului 59 - câştigătoarea meciului 60 (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00)

FINALA MICĂ Sâmbătă 17 decembrie Meciul 63: învinsă meci 61 - învinsă meci 62 (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 17:00)

FINALA Duminică 18 decembrie Meciul 64: câştigătoarea meciului 61 - câştigătoarea meciului 62 (Lusail Stadium - Al Daayen, 17:00).

Vezi și - "Samuraii Albaştri", eliminați la penaltyuri de vicecampioana mondială en-titre. Japonia - Croaţia, rezultat final la CM 2022 din Qatar

Selecţionat Croaţiei, vicecampioana mondială, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Japonia cu scorul de 3-1, la loviturile de departajare, în meciul care are loc luni, pe Al Janoub Stadium din Al Wakrah, în care scorul a fost egal, 1-1, după 90 de minute, dar şi după prelungiri.

După un meci destul de anost, Croaţia a făcut diferenţa la loviturile de la 11 metri, unde erou a fost portarul Dominik Livakovic, care a apărat trei şuturi (Takumi Minamino, Kaoru Mitoma şi Maya Yoshida). Japonia a trecut pe lângă cea mai mare performanţă din istoria sa, însă, dacă în cele 120 de minute a fost rareori mai prejos faţă de adversara sa, la loteria penalty-urilor a fost complet nepregătită.

Samuraii albaştri au reuşit să deschidă scorul, prin Daizen Maeda (43), dar Croaţia a egalat după pauză, prin Ivan Perisic (56). Niponii au avut o primă mare ocazie de gol în min. 3, când Taniguchi a trimis cu capul puţin pe lângă poartă din 6 metri. Croaţia a fost periculoasă şi ea în min. 8, când Perisic a tras din unghi, dar Gonda a respins, iar apoi Kramaric a fost blocat de fundaşii japonezi.

În min. 12, la centrarea periculoasă a lui Ito, Maeda nu a putut ajunge în 6 metri. Finalista de acum patru ani a mai avut o oportunitate, în min. 28, când Barisic a centrat, Perisic a prelungit mingea, dar Kramaric nu a ajuns la minge. Kamada a ratat complet şutul (41) din colţul careului mic, dar echipa antrenată de Hajime Moriyasu a înscris înainte de pauză, în urma unei faze fixe:

Doan (43) a centrat în careu, Petkovic a respins greşit, iar Daizen Maeda a trimis în poartă din 6 metri. Japonia a început ofensiv partea secundă, iar Kamada (46) a şutat de la 20 de metri peste poartă. Vezi articolul aici!