Urmărește emisiunea live
Fotbal: Lazio Roma a cucerit Cupa Italiei
Autor: Sebastian Florea
Lazio Roma, echipa fundaşului român Ştefan Radu, a cucerit Cupa Italiei la fotbal pentru a şaptea oară în istoria sa, învingând în finală, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia Atalanta Bergamo, miercuri seara, pe Stadio Olimpico din Roma, în faţa aproximativ 70.000 de spectatori.

Lazio a deschis scorul în minutul 82, prin Sergej Milinkovic-Savic, iar apoi şi-a majorat avantajul în finalul partidei, prin Joaquín Correa (90). Ştefan Radu a început meciul pe banca de rezerve, fiind introdus în teren în minutul 36, în locul lui Bastos. După patru succese consecutive obţinute de Juventus Torino, Cupa Italiei ajunge în vitrina clubului Lazio, care şi-a asigurat cu această ocazie calificarea directă în viitoarea ediţie a Europa League.

Au evoluat formaţiile:

Lazio Roma: Thomas Strakosha - Luiz Felipe, Francesco Acerbi, Bastos (Ştefan Radu, 36), Adam Marusic, Senad Lulic, Marco Parolo, Lucas Leiva, Luis Alberto (Sergei Milinkovic Savic, 75), Ciro Immobile (Felipe Caicedo, 66), Joaquin Correa. Antrenor: Simone Inzaghi.

Atalanta: Pierluigi Gollini - Andrea Masiello, Jose Luis Palomino, Berat Djimsiti, Hans Hateboer, Timothy Castagne (Aaron Meijers, 85), Marten De Roon (Mario Pasalic, 86), Remo Freuler, Papu Gomez, Duvan Zapata (Musa Barrow, 85), Josip Ilicic. Antrenor: Gian Piero Gasperini.