![](https://media.dcnews.ro/image/201611/w670/aluminiu_69750900.jpg)
S-a demonstart că folia de aluminiu, sub influența căldurii degajate de alimentele în procesul de preparare sau abia gătite, formează niște particule care se pot infiltra în hrana propriu-zisă, iar acestea pot avea efecte dăunătoare asupra sănătății umane. Dupa contactul cu produsele, metalul intră în organism. Substanta este toxica mai ales pentru sistemul nervos. La adulti aceasta duce la hiperactivitate, dar ar putea creste riscul de debut si dezvoltarea bolii Alzheimer. Asa ca, atunci cand gatiti ceva de mancare, nu mai folositi folie de aluminiu. Din pacate, acest lucru se aplica si in cazul pestelui si unele tipuri de carne, care sunt adesea invelite in acest produs industrial.
[citeste si]
În timp, aluminiul se acumuleaza in oase, organe si alte tesuturi ale corpului. Semne timpurii ale otravirii cu aluminiu includ slabiciune musculara, dureri osoase, atacuri de panica si confuzie. La copii, aceasta otravire poate provoca retard in crestere si dezvoltare. Otravirea cu aluminiu poate provoca, de asemenea probleme mai grave, cum ar fi boli ale creierului, sistemului nervos, anemie si probleme pulmonare.
Evitați astfel să cumpărați alimentare care sunt ambalate in folie de aluminiu, iar daca gatiti mancare, nu lasati alimentele ambalate in folie de aluminiu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video