Florin Andone, decisiv pentru Brighton în Cupa Angliei
Autor: Darius Muresan
Florin Andone a fost decisiv pentru Brighton în Cupa Angliei.

Titular la Brighton pentru meciul din Cupa Angliei cu West Brom, Florin Andone reușit să înscrie în minutul 82 și a trimis partida în prelungiri, unde echipa românului s-a calificat în turul 5, scor 3-1.

Cele două au remizat în primul meci, 0-0, așa că echipa calificată s-a decis după rejucare. Cele două au oferit un joc spectaculos, chiar dacă golurile s-au lăsat așteptate până spre final, informează GSP.

Prima a punctat West Brom, în minutul 77, dar avantajul gazdelor a durat doar 5 minute.

Florin Andone a profitat de o gafă în defensiva lui West Brom, a păcălit fundașii centrali adverși și a înscris printre picioarele Bond. Pentru internaționalul român e a doua reușită în această competiție. Andone a înscris și în meciul cu Bournemouth din turul 3.

Formația lui Florin Andone s-a calificat după prelungiri.