Fiorentina pierde a doua finală Conference League la rând. Vincenzo Italiano, dezamăgit: „Nu cred că am meritat”
Autor: Ioana Dinu
Antrenorul Fiorentinei, Vincenzo Italiano, și-a exprimat miercuri seară, după înfrângerea echipei sale în fața Olympiakos în finala Conference League, profunda dezamăgire de a pierde o finală europeană pentru a doua oară consecutiv.

"Este dezamăgitor pentru a doua oară. Este dezamăgitor pentru că din nou am avut multe situații de a marca goluri, dar băieții au făcut tot ce au putut. Nu cred că am meritat să pierdem acest meci. Este o mare dezamăgire pentru mine," a declarat Italiano, în vârstă de 46 de ani.

Olympiakos Pireu a învins Fiorentina cu scorul de 1-0, după prelungiri, în finala Conference League disputată miercuri seară la Atena. Aceasta este o victorie istorică pentru fotbalul elen, fiind primul trofeu european intercluburi din istoria Greciei.

Golul decisiv a fost marcat în minutul 116, când Hezze a centrat excelent, iar El Kaabi a înscris cu capul. Deși s-a cerut arbitraj VAR pentru o presupusă poziție de ofsaid a marocanului, golul a fost validat, iar El Kaabi a ajuns astfel la 16 reușite în această campanie europeană. În minutul 120+1, Ikone a fost blocat în ultimul moment în fața porții grecilor, iar meciul s-a încheiat cu victoria la limită a echipei Olympiakos.

Fiorentina, la a doua finală consecutivă pierdută

Formația din Serie A a trăit un adevărat coșmar, pierzând pentru a doua oară consecutiv finala UEFA Conference League. Meciul de la Atena a fost unul intens, cu ambele echipe având mari șanse de a marca în timpul regulamentar de joc, însă diferența s-a făcut abia în prelungiri.

După meci, Vincenzo Italiano a mai subliniat eforturile echipei sale și a evidențiat ghinionul de a nu reuși să concretizeze numeroasele ocazii avute. "Băieții au făcut tot ce au putut. Nu cred că am meritat să pierdem acest meci," a spus el, reflectând asupra unui alt sezon terminat cu o mare dezamăgire.