![](https://media.dcnews.ro/image/201907/w670/fete-disparute_66350400.png)
UPDATE: Sunt în continuare percheziții în casa mecanicului auto. S-a săpat o groapă imensă în curtea sa. Potrivit Antena 3, bărbatul trăia singur. El ar fi lucrat foarte mult timp în Italia, unde întreaga lui familie ar fi rămas. Alte declarații sunt că bărbatul ar avea un copil care stă în Caracal. Bărbatul a divorțat de soția sa. Obișnuia să angajeze oameni din sat să-i muncească în casă, dar și să ia oameni, în special femei, la ocazie, după cum spun cei care-l cunosc, citați de Antena 3.
Două fete care locuiesc în localități diferite, dar în apropiere de Caracal, au dispărut în condiții asemănătoare, la trei luni distanță. Cele două au fost văzute ultima oară în timp ce erau luate la ocazie. Fetele seamănă ca înfățișare și au și vârste apropiate. Prima fată, Mihaela, a dispărut în 14 aprilie, când a plecat de acasă, din comuna Dioști, spre Caracal, pentru a scoate bani de la bancomat. La întoarcere, a luat o mașină la ocazie și de atunci nu a mai văzut-o nimeni. La trei luni diferență, în 24 iulie, a dispărut și o a doua tânără, Alexandra, din comuna Dobrosloveni. Se întorcea spre casă, din Caracal, de la liceul la care învață. S-a urcat într-o mașină la ocazie și a dispărut.
Potrivit celor prezentate la Antena 3, anchetatorii au folosit GPS-ul de pe telefonul ultimei fete dispărute, Alexandra, și au ajuns în curtea unui mecanic, unde au fost găsite rămășite umane.
”Varianta cea mai groaznică”
Psihologul criminalist Liviu Chesnoiu a remarcat: ”Există același mod de operare, fetele seamănă între ele, au dispărut în aceleași condiții. Polițiștii au ajuns, din aproape în aproape, la un suspect. Se va face o analiză de ADN, e treaba medicilor legiști să verifice dacă există o legătură între rămășițe și fetele dispărute. Nu există nicio crimă perfectă, în cele din urmă se descoperă autorul. Acum, să sperăm că nu sunt ele. (...) Sunt criminali în serie în cazuistica noastră. Pare același mod de operare, același tip de femeie. Un criminal în serie se perfecționează de la caz la caz, lasă mai puține urme, dar ei sunt niște animale bolnave și se dau de gol, sunt oameni singuri, cu probleme psihice, acționează într-o manieră ciudată, dar e posibil să fie și oameni sociabili, cu personalitate dublă. La acest bănuit, s-a ajuns cu metode de monitorizare.”
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video