FCSB-ul patronat de Becali defilează în Superliga. A refăcut distanța de 10 puncte față de Rapid și 12 puncte față de CFR Cluj
Foto Agerpres
FCSB a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1, joi seara, în deplasare, în ultima partidă din etapa a 28-a a Superligii de fotbal.

FC Voluntari au început bine meciul şi au reuşit să deschidă scorul prin Andrei Dumiter, în minutul 16. Dumiter a fost jucător al formaţiei FCSB.

Echipa lui Becali a ieşit bine de la vestiare după pauză şi a întors rezultatul prin dubla lui Florinel Coman, din minutele 48 și 54.

În urma acestui rezultat, Nicolae Dică nu are nicio victorie ca antrenor al echipei FC Voluntar. Bilanţul său de până acum este de două egaluri şi trei eşecuri.

Ilfovenii au ajuns la nouă etape consecutive fără să câștige, trei egaluri şi şase înfrângeri. FCSB e neînvinsă de zece etape, în care are şapte victorii şi trei egaluri.

În tur, scorul a fost 0-0.

FC Voluntari - FC FCSB 1-2 (1-0), Stadion Anghel Iordănescu - Voluntari Au marcat: Andrei Dumiter (16), respectiv Florinel Coman (48, 54). Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova), Cosmin Vatamanu (Bucureşti); al patrulea oficial: Ionela Alina Peşu (Craiova) Arbitru video: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Valentin Porumbel (Olteniţa) Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF.

Clasament

În urma acestui rezultat, FCSB a refăcut distanța de 10 puncte față de Rapid și 12 puncte față de CFR Cluj.

16 FC Botoşani 28 3 11 14 30-51 20

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.