FCSB a bătut pe Sepsi în primul meci din play-off
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Sepsi OSK - FCSB, rezultat la pauză
FCSB începe play-off-ul Superligii de fotbal cu dreptul și o bate pe Sepsi la București.

FCSB a triumfat asupra echipei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, încheind meciul cu un rezultat strâns de 2-1 (2-1), marcând debutul fazei play-off din Superliga de fotbal, pe Arena Națională din București, potrivit Agerpres. Florinel Coman a fost în centrul atenției, deschizând tabela în minutul 11, însă a fost și autorul unui fault care a dus la egalarea scorului de către Gabriel Debeljuh (25).

Mai târziu, Alexandru Băluţă a lăsat amprenta pe meci cu un gol impresionant din afara careului în minutul 41. Deși FCSB a avut oportunități de a-și asigura victoria, atât Darius Olaru cât și Florinel Coman au ratat șanse importante în minutul 73.

Echipa gazdă, revenind după o înfrângere severă de 0-4 în fața Rapidului în ultima rundă a sezonului regulat, și-a continuat forma bună pe teren propriu, acumulând patru victorii la rând, cu un total de șase succese și un rezultat de egalitate.

Sepsi OSK, pe de altă parte, intrase în meci având trei victorii consecutive în spate.

În cele două întâlniri anterioare din sezonul regulat, FCSB a obținut victoria cu scorurile de 5-2 și 1-0.

Foaia de meci

FC FCSB - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-1 (2-1), Arena Naţională - Bucureşti

Au marcat: Florinel Coman (11), Alexandru Băluţă (41), respectiv Gabriel Debeljuh (25 - penalty).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Daniel Mitruţi (Craiova); al patrulea oficial: Valentin Porumbel (Olteniţa)

Arbitru video: Sorin Costreie (Voluntari); arbitru asistent video: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)

Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Iuliuss Nemţeanu (Ghermăneşti/Ilfov) - LPF.