![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
![Red Bull Red Bull](https://media.dcnews.ro/image/202212/w670/redbull_02726700.jpg)
Un concurs în care o fată și-a fracturat coloana.
Puțini își mai amintesc astăzi de Mădălina, o tânără care, în 2010, participa la concursul de sport extrem Flugtag, organizat de Red Bull pe Dâmboviţa. În cadrul competiției, fata și-a fracturat coloana după ce a sărit, de la o înălțime de șase metri, cu un pian în Dâmbovița. Presa vremii scrie că firma Red Bull GmbH se acoperise în toată această poveste în sensul în care participanții la concurs au fost informați despre riscurile la care se supun. Chiar au semnat şi nişte documente prin care își asumau întreaga responsabilitate pentru saltul pe care îl făceau.
Concursul sponsorizat de Red Bull „dădea aripi" salturilor „aproape sinucigașe” de mulți ani
Ulterior, reprezentanții Red Bull s-au oferit să plătească toată operația la care era supusă Mădălina.
A fost suficient, moral vorbind, ca participanții să fie puși să semneze o declarație pe proprie răspundere asupra riscurilor la care se expuneau? Totuși vorbim de un joc din care Mădălina ar fi putut rămâne imobilizată sau ar fi putut muri. Dar așa se pare că tratează unele firme austriece oamenii: astfel încât responsabilitatea să fie limitată sau exclusă.
La acel moment, Red Bull, organizatorul evenimentului Flugtag, spunea că regretă incidentul, la fel cum astăzi unele firme austriece, care activează în țara noastră, au zis că regretă că Austria s-a opus aderării României la Schengen.
Mă mir că Red Bull GmbH nu ne pune să semnăm, pe propria răspundere, când bem și celebrul lor energizant. Vorba aia, medici atrag atenția că nu este foarte sănătos să bem energizante. Nu ne fracturăm coloana dacă bem energizante, dar nici tare bine nu ne va fi pentru sănătate, spun experții: https://www.dcnews.ro/bauturi-energizante-ce-contin-si-ce-efecte-au_463197.html
Și, în acest context, sunt români care aruncă bani grei în medicii din Austria. Ne întrebăm dacă doctorii de acolo își tratează la fel pacienții, adică cu dispreț.
Acest articol este o opinie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video