Formula 1. Charles Leclerc (Ferrari), triumfător în Marele Premiu al Australiei. Hamilton, doar pe poziția a 4-a / Video
Autor: Andrei Itu
 Foto Pexels
Foto Pexels
Pilotul monegasc Charles Leclerc (Ferrari) şi-a confirmat statutul de mare favorit şi s-a impus duminică în Marele Premiu al Australiei, a treia cursă a sezonului, disputat pe circuitul stradal Albert Park din Melbourne, unde a obţinut al doilea său succes din acest an, transmite AFP.

Plecat din pole position, Leclerc, învingător şi în Bahrain, a dominat cursa de la cap la coadă şi a trecut primul linia de sosire, cu un avans de peste 20 secunde faţă de mexicanul Sergio Perez (Red Bull) respectiv peste 25 secunde faţă de britanicul George Russell (Meercedes), care au completat podiumul cursei australiene.

VIDEO

Lewis Hamilton, septuplu campion mondial, s-a clasat al patrulea, la peste 28 secunde, în timp ce campionul mondial Max Verstappen (Red Bull) a abandonat din cauza unei probleme mecanice în turul 39.

Al doilea pilot al lui Ferrari, spaniolul Carlos Sainz Jr, a abandonat după ce a pierdut controlul monopostului în al doilea tur şi a ieşit în decor.

Leclerc conduce în clasamentul piloților

În clasamentul piloţilor, Leclerc este lider cu 71 puncte, urmat de George Russell 37, Carlos Sainz Jr. 33, Sergio Perez 30, Lewis Hamilton 28, Max Verstappen 25, etc.

La constructori, Ferrari conduce cu 104 puncte, urmată de Mercedes 65, Red Bull 55, McLaren 24, Alpine 22, Alfa Romeo 13, Haas 12, AlphaTauri 10, Williams 1, Aston Martin 0 puncte.

9. Pierre Gasly (Franţa/AlphaTauri-Honda) la 1:16.221

10. Alexander Albon (Thailanda/Williams-Mercedes) la 1:19.382 ....

Charles Leclerc (Ferrari) a plecat duminică din pole position în Marele Premiu al Australiei

Pilotul monegasc Charles Leclerc (Ferrari) a plecat duminică din pole position în Marele Premiu al Australiei, a treia cursă de Formula 1 a sezonului, după ce s-a impus sâmbătă în calificările derulate pe circuitul Albert Park din Melbourne.

Leclerc, la al doilea pole position din acest an, va porni din prima linie a grilei de start alături de olandezul Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en titre, în timp ce britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) va lua startul din linia a treia, alături de coechipierul său George Russell.

Iată grila de start a Marelui Premiu al Australiei cu timpii obţinuţi în cele trei sesiuni de calificări:

1. Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) 1:17.868
2. Max Verstappen (Olanda/Red Bull-Honda) 1:18.154
3. Sergio Perez (Mexic/Red Bull-Honda) 1:18.240