![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
![Inquam Photos / George Călin Inquam Photos / George Călin](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/prc-e2prc-80prc-9dexilulprc-e2prc-80prc-9d-gabrielei-firea-si-prc-e2prc-80prc-9dprietenaprc-e2prc-80prc-9d-lui-catalin-cirstoiu--chirieac-esti-rautacios--macar-s-a-vazut-in-campania-asta_95216400.jpg)
Analistul politic Bogdan Chirieac a comentat ”poza” în care Gabriela Firea, fostul edil general, care actualmente este șefă de campanie pentru Cătălin Cîrstoiu, candidatul comun al PNL-PSD la Primăria Capitalei, apare împreună cu acesta și face și câteva ”promisiuni” pe care vrea să le onoreze când ajunge în Parlamentul European.
”Vă promit că în Parlamentul European, acolo unde au decis colegii mei că trebuie să fie locul meu de muncă viitor, mă voi zbate alături de dvs și voi, doamnele noastre dragi, să aducem cât mai multe fonduri europene în Capitală”, a susținut Gabriela Firea în cadrul unui eveniment al social-democraților din Sectorul 6, unde l-a avut alături pe Cătălin Cîrstoiu, care, de altfel, i-a și spus că aceasta este ”prietena mea, de acum”.
Niels Schnecker l-a întrebat pe Bogdan Chirieac cum a văzut poza și ce senzație i-a lăsat.
Analistul politic a răspuns: ”Măcar s-a văzut și domnul doctor Cîrstoiu, s-a văzut în campania asta alături de doamna Firea, că în rest, până acum, se vede foarte greu prof. Cîrstoiu, în campanie, orice ai spune. Nu se vede”.
”Deocamdată nu se vede nimic. Cu doamna Firea care promite fonduri europene, s-a văzut și domnul Cîrstoiu”, a apreciat Bogdan Chirieac la România TV.
Schnecker a fost ironic și a punctat un alt aspect din declarația Gabrielei Firea, cel al înscrierii pe lista europarlamentarilor. ”Unde au decis colegii mei să mă trimită”, a spus Schnecker, moment în care Chirieac a subliniat ideea ”viitorului loc de muncă, în exil. Ca Napoleon pe Insula Sf. Elena”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video