![Sursa foto: Facebook Mihai Trăistariu Sursa foto: Facebook Mihai Trăistariu](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/eurovision-ratat-pentru-romania--mihai-traistariu-am-auzit-ca-nici-in-urmatorii-ani-nu-vom-mai-participa_29909300.jpg)
"Din păcate, regulamentul prevede că doar postul național poate organiza selecțiile pentru Eurovision. L-au subțiat de la an la an, l-au făcut din ce în ce mai slab, audiența a scăzut foarte mult. Nu s-a mai investit, nu s-au mai găsit sponsori. Părerea mea e că, dacă ar fi avut oameni care știu marketing, puteau găsi bani. E cel mai mare concurs de pe planetă. Știu că sunt costuri. Anul acesta e an politic, toată țara e plină de bannere care costă miliarde și nu au mai avut bani și pentru Eurovision”, a declarat Mihai Trăistariu pentru cancan.ro.
"România nu e în concurs. Eu mă uit pe Youtube. E alegerea lor să nu transmită. Se plătește, e ca la fotbal. Ceva nu e în regulă însă. Am fost prin TVR și am auzit că nici în următorii ani nu vom mai participa. Ceea ce nu-i deloc normal. E o prostie. Așa au făcut și cu Cerbul de Aur și l-au distrus”, a mai spus artistul.
Decizia TVR
TVR a decis ca România să nu participe anul acesta pe motiv că bugetul SRTv nu permite alocarea fondurilor necesare pentru Eurovision 2024, având în vedere prioritățile anului
curent: Jocurile Olimpice de vară de la Paris și procesul continuu de retehnologizare.
"Constrângerile financiare și dorința de a reprezenta România la un nivel înalt de performanță sunt motivele care stau la baza deciziei Consiliului de Administrație (CA) de a nu participa la Eurovision Song Contest (ESC) în acest an", a explicat TVR.
Cea mai slabă performanță a României la Eurovision
Anul trecut, Theodor Andrei, reprezentatul României, nu a reușit obținerea vreunui punct în semifinală, fiind aspru criticat.
"Eu am avut mereu atitudinea asta curajoasă și am auzit de multe ori că atunci când voi urca pe scenă o să mă dărâme emoțiile. Dar am fost bine. De când am urcat am scenă am zis "Ok, deci așa e treaba aici. Trebuie să facem treabă". Totul a fost bine. A fost mai bine la repetițiile cu public, pentru că au fost și câteva show-uri cu public înainte de semifinala emisă. A fost totul foarte bine, echipa de acolo a fost receptivă cu schimbările pe care le-am cerut noi legat de cadre. Partea mea, ce am avut eu de făcut, cu cântatul, cu melodia și cu prezența scenică, da, eu sunt mulțumit de mine”, declara Theodor Andrei, anul trecut, în emisiunea lui Cătălin Măruță.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video