EURO 2024: Rezultatele de luni și clasamentul
Data publicării:
Autor: Crişan Andreescu
WhatsApp
Italia, Cehia şi Slovenia s-au calificat la EURO 2024 la fotbal, după meciurile jucate luni, ultimele pentru ele în preliminarii.

Italia a obţinut punctul de care mai avea nevoie, 0-0 cu Ucraina, la Leverkusen.

Cehia a învins Moldova cu 3-0, într-o partidă cu calificarea pe masă. David Doudera (14), Tomas Chory (72) şi Tomas Soucek (90) au marcat golurile, Moldova jucând aproape o repriză în zece oameni, după eliminarea lui Vladislav Baboglo (55). Portarul Dorian Răilean (Chindia Târgovişte) a fost integralist la oaspeţi, mijlocaşul Vadim Raţă (FC Voluntari) a evoluat 78 de minute, atacantul Vitalie Damaşcan (Sepsi OSK Sfântu Gheorghe) a intrat la pauză, ca şi atacantul Maxim Cojocaru (Chindia), iar mijlocaşul Serafim Cojocari (Unirea Slobozia) a fost introdus în min. 65.

Slovenia a învins dramatic Kazahstanul, cu 2-1, în alt meci decisiv. Benjamin Sesko (41) a deschis scorul pentru gazde, Ramazan Orazov (48) a egalat după pauză, dar slovenii au reuşit pe final golul victoriei, prin Benjamin Verbic (86).

S-au înregistrat şi rezultate mai puţin scontate, precum remiza dintre Macedonia de Nord şi Anglia (1-1). Isnik Alimi (Sepsi OSK) a jucat 75 de minute la gazde.

Albania a fost ţinută în şah de Feroe (0-0), în timp ce Irlanda de Nord a învins Danemarca (2-0).

Până acum au obţinut calificarea la EURO 2024, care va avea loc în Germania (echipă calificată din oficiu), următoarele formaţii: Spania, Scoţia, Franţa, Olanda, Anglia, Italia, Belgia, Austria, Turcia, Ungaria, Serbia, Portugalia, Slovacia, Albania, Cehia, Danemarca, Slovenia, Elveţia şi România.

Rezultatele de luni:

Grupa C

Macedonia de Nord - Anglia 1-1 Au marcat: Enis Bardhi 41, respectiv Harry Kane 59. Enis Bardhi a ratat un penalty în min. 41 (a apărat Jordan Pickford). Ucraina - Italia 0-0

Clasament final loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Anglia 8 6 2 0 22-4 20

2 Italia 8 4 2 2 16-9 14

3 Ucraina 8 4 2 2 11-8 14

4 Macedonia de Nord 8 2 2 4 10-20 8

5 Malta 8 0 0 8 2-20 0

Grupa E

Albania - Insulele Feroe 0-0

Cehia - Moldova 3-0 Au marcat: David Doudera 14, Tomas Chory 72, Tomas Soucek 90. Cartonaş roşu: Vladislav Baboglo (Moldova) 55.

Clasament final loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Albania 8 4 3 1 12-4 15

2 Cehia 8 4 3 1 12-6 15

3 Polonia 8 3 2 3 10-10 11

4 Moldova 8 2 4 2 7-10 10

5 Feroe 8 0 2 6 2-13 2

Grupa H

Irlanda de Nord - Danemarca 2-0 Au marcat: Isaac Price 60, Dion Charles 82.

San Marino - Finlanda 1-2 Au marcat: Filippo Berardi 90+7 - penalty, respectiv Pyry Soiri 50, 58.

Slovenia - Kazahstan 2-1 Au marcat: Benjamin Sesko 41, Benjamin Verbic 86, respectiv Ramazan Orazov 48.

Clasament final loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Danemarca 10 7 1 2 19-10 22

2 Slovenia 10 7 1 2 20-9 22

3 Kazahstan 10 6 0 4 16-12 18

4 Finlanda 10 6 0 4 18-10 18

5 Irlanda de Nord 10 3 0 7 9-13 9

6 San Marino 10 0 0 10 3-31 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul final al EURO 2024, care va avea loc în Germania. (Agerpres)

Vezi și: https://www.dcnews.ro/euro-2024-rezultatele-de-duminica-si-clasamentul_938698.html

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News


WhatsApp
Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?
pixel