Emma Răducanu, eliminată din primul tur la Stuttgart (WTA)
Autor: Crişan Andreescu
Emma Răducanu  Foto: Facebook
Emma Răducanu Foto: Facebook
Emma Răducanu a fost eliminată din primul tur al turneului WTA de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale în valoare de 678.814 dolari, fiind învinsă în două seturi, 6-2, 6-1, de letona Jelena Ostapenko, într-o partidă disputată marţi.

Ostapenko (locul 22 WTA) a avut nevoie de doar 58 de minute pentru a trece de Răducanu, care anul trecut a atins sferturile de finală la Stuttgart.

Letona o va avea ca adversară în optimile de finală pe tunisianca Ons Jabeur, favorita numărul 3, care a cucerit recent trofeul la Charleston (SUA). Într-un alt meci, spaniola Paula Badosa s-a impus cu 6-1, 6-1 în faţa rusoaicei Daria Kasatkina, cap de serie numărul 7, obţinând cu această ocazie prima sa victorie după 12 luni în faţa unei jucătoare din Top 10 WTA.

Badosa o va înfrunta în meciul următor pe compatrioata sa Cristina Bucşa, venită din calificări, care a trecut luni în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-0, de germanca Tamara Korpatsch, potrivit Agerpres.

Rezultate - turul 1:

Jelena Ostapenko (Letonia) - Emma Răducanu (Marea Britanie) 6-2, 6-1

Beatriz Haddad Maia (Brazilia) - Martina Trevisan (Italia) 7-5, 1-1 (abandon Trevisan)

Anastasia Potapova (Rusia) - Petra Martic (Croaţia) 6-3, 3-6, 7-6 (7/4)

Tatjana Maria (Germania) - Ylena In-Albon (Elveţia) 6-2, 4-6, 7-6 (7/4)

Paula Badosa (Spania) - Daria Kasatkina (Rusia/N.7) 6-1, 6-1

Barbora Krejcikova (Cehia) - Liudmila Samsonova (Rusia) 6-2, 6-0

AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea)