Eliminare șoc. Răsturnare de situație pentru Simona Halep la Madrid
Autor: Anca Murgoci
Ajunsă în postura de principală favorită a turneului de la Madrid, după retragerea Serenei Williams, Agnieszka Radwanska a fost eliminată în primul tur de Dominika Cibulkova.

Sportiva din Slovacia, aflată pe locul 38 în clasamentul mondial a avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de numărul doi mondial, 6-4, 6-7, 6-3.

Nu a fost singura supriză a turneului din capitala Spaniei. Tot în primul tur a fost eliminată şi a doua favorită, sportiva din Germania, Angelique Kerber, locul 3 WTA. Aceasta a fost învinsă de Barbora Strycova, din Cehia, locul 33 WTA, în două seturi, 6-4, 6-2.

Principala favorită a turneului, Serena Williams, care a câştigat titlul în două rânduri, în 2012 şi 2013 a anunţat că se retrage din turneu la finalul săptămânii trecute, acuzând o răceală puternică.

După cele două eliminari şi retragerea liderului Mondial, Simona Halep, locul 7 WTA, a devenit a 4-a cea mai bine cotată sportivă din turneu şi va juca în turul secund cu jucătoarea italiană Karin Knapp.