![Sursă foto: Pexels Sursă foto: Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202305/w670/pexels-brett-sayles-4504739_41146600.jpg)
„Continuă primăvara extremelor meteorologice și în zona țării noastre. Ne aflăm sub influența ciclonului mediteranean care a afectat o bună parte din Europa și România, mai ales în jumătatea de sud-vest a țării.
Vorbim în continuare până în această după-amiază, până la ora 18:00 de o atenționare meteorologică de cod galben ce vizează în continuare ploi ce vor avea caracter de aversă prin acumulare, cantitățile de apă pot depăși 25-30 l/mp, izolat 35-40 l/mp.
Dacă ieri am avut 29 de grade la Giurgiu, 27 de grade la București, astăzi vorbim de temperaturi care la scara întregii țări se vor situa între 16 grade, până la cel mult 26 de grade. În Capitală vom avea 22 de grade.
Instabilitatea va fi de interes până la sfârșitul acestei săptămâni. Vorbim de variații termice de la o zi la alta. Dacă astăzi vom avea valori cuprinse între 16 și 26 de grade, mâine vom avea valori cuprinse între 16 și 24 de grade, iar vineri vom avea 27 de grade, cu 25 de grade în Capitală. Fenomenele de instabilitate rămân de interes” a spus Elena Matescu, director în cadrul ANM, la Realitatea Plus.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video