Eintracht Frankfurt, răpusă în patru minute
Echipa Eintracht Frankfurt, semifinalista actualei ediţii a Europa League, a fost învinsă pe teren propriu, cu 2-0, de FSV Mainz 05, formaţia mijlocaşului român Alexandru Maxim, duminică seara, în ultimul meci al etapei a 33-a (penultima) a campionatului de fotbal al Germaniei.

Oaspeţii s-au impus prin golurile marcate în repriza secundă de nigerianul Anthony Ujah, care a reuşit o "dublă" într-un interval de numai patru minute (53 şi 57). Maxim a fost doar rezervă în acest meci.

În urma acestui eşec, Eintracht s-a îndepărtat de poziţia a patra în clasament, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, fiind depăşită cu un punct de Borussia Moenchengladbach şi Bayer Leverkusen.

În ultima etapă a sezonului, gruparea din Frankfurt va juca pe terenul liderului Bayern Munchen, aflat în lupta pentru titlu cu Borussia Dortmund, care se va deplasa la rândul ei la Moenchengladbach.

Rezultate:
Sâmbătă
Hoffenheim - Werder Bremen 0-1
A marcat: Eggestein (39).

Borussia Dortmund - Fortuna Dusseldorf 3-2
Au marcat: Pulisic (41), Delaney (53), Mario Goetze (90+2), respectiv Oliver Fink (47), Kownacki (90+5).

Bayer Leverkusen - Schalke 04 Gelsenkirchen 1-1
Au marcat: Havertz (31), respectiv Burgstaller (47).

RB Leipzig - Bayern Munchen 0-0

VfB Stutgart - VfL Wolfsburg 0-3
Au marcat: Castro (45+1), Donis (55), Didavi (83).

FC Augsburg - Hertha Berlin 3-4
Au marcat: Hahn (10), M. Gregoritsch (50 - penalty, 70), respectiv Plattenhardt (47), Grujic (66), Salomon Kalou (75, 90+3 - penalty).

Hannover 96 - SC Freiburg 3-0
Au marcat: Waldemar (38), Bebou (51), Walace (81).

FC Nurnberg - Borussia Moenchengladbach 0-4
Au marcat: Drmic (56), Muehl (63 - autogol), T. Hazard (65), Zakaria (80).

Duminică
Eintracht Frankfurt - FSV Mainz 0-2
A marcat: Ujah (53, 57).

Clasament: 1. Bayern Munchen, 75 puncte, 2. Borussia Dortmund, 73 puncte, 3. RB Leipzig, 66 puncte, 4. Borussia Moenchengladbach, 55 puncte, 5. Bayer Leverkusen, 55 puncte, 6. Eintracht Frankfurt, 54 puncte.