![Radar Radar](https://media.dcnews.ro/image/201905/w670/radar_01825500.jpg)
"A avea 1000 de poliţişti rutieră pe stradă nu va ajuta la nimic. Putem să avem câte un echipaj la fiecare colţ de stradă, românul e învăţat într-un fel. Când vede maşina de poliţie, mai ales MCV-ul, ridică piciorul de pe pedala de acceleraţie, a trecut de echipaj şi accelerează din nou. Ne-ar trebui, astfel, nişte sisteme automate de monitorizare, care ne vor disciplina pe toţi, de la A la Z. Fără să mai ţină cont de o persoană sau alta, de scuzele invocate", a declarat Costin Tătuc, consilier siguranţă rutieră, la DC NEWS.
Amenzile, grad mic de colectare
"E nevoie şi de un mecanism de colectare a amenzilor mult mai îmbunătăţit. Din păcate, există nişte estimări, cifre oficiale nu există, care vin şi spun că gradul de colectare al amenzilor nu trece de 30, maxim 40 la sută. Se merge pe principiul că contravenient este chiar persoana care încalcă legea, de asta nu se dau amenzi pe numele proprietarului maşinii. Potrivit legii, trebuie să porţi o corespondenţă cu proprietarul autovehicului, care este obligat să îţi spună cine a fost la volan la data respectivă", a mai explicat Costin Tătuc.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video