![Facebook David Popovici Facebook David Popovici](https://media.dcnews.ro/image/202208/w670/david_popovici_inot_roma_fb_64867700.jpg)
"A revenit în țară dublul nostru campion european și recordmen mondial, desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine în urma evoluțiilor de excepție de la Europenele de la Roma.
L-am așteptat într-un cadru restrâns, cu doamna președinte a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, Camelia Potec. Dincolo de felicitări, am folosit acest prilej pentru a discuta despre dezvoltarea înotului și i-am promis lui David că mă voi ocupa personal de reabilitarea bazinului "Lia Manoliu".
Este bazinul lui preferat și cred că atât el, cât și cei pe care i-a inspirat să îi calce pe urme, merită să aibă un bazin performant, unde să fie asigurate toate condițiile de antrenament și pregătire", este mesajul postat de Eduard Novak pe Facebook.
David Popovici a prezis în urmă cu un an performanţa de la Roma
David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatul European de Seniori de la Roma, cu un timp care l-a băgat direct în top.
Înotătorul român a parcurs cele 4 lungimi de bazin în 1:42:97, performanţă care l-a dus în top 3 all-time la această probă. Nimic neobişnuit până aici, mai ales că David Popovici s-a obişnuit să doboare recorduri europene şi mondiale.
Dar în urmă cu un an, românul a prezis că va reuşi să intre în acest top.
"E prea gol clubul 1:42. Poate voi intra curând”, a scris Popovici pe Instagram acum un an, mesajul său adunând 1.190 de like-uri.
"Un om de cuvânt”, a scris Kyle Sockwell pe Twitter, fost înotător și actual analist, publicând mesajul lui Popovici.
Iată top 3 al timpilor istorici la proba de 200 m liber:
1:42,00 - Paul Biedermann (Ger) - 28 iulie 2009 - Roma
1:42.96 - Michael Phelps (SUA) - 12 August 2008 - Beijing
1:42.97 - David Popovici - 15 august 2022 - Roma
David Popovici, după spectacolul de la Roma: Sunt unul dintre rechini acum!
Înotătorul David Popovici (17 ani), campionul mondial en titre al distanţei, s-a impus în stil de mare campion, cu timpul de 1 min 42 sec 97/100, nou record mondial şi european de juniori, precum şi al competiţiei.
„Este fix ce voiam, să cobor sub 1:43.00. Pot să spun că sunt unul dintre rechini acum”, a fost prima reacție a lui David Popovici.
David Popovici este singur pe planeta lui, au scris jurnaliştii de la cotidianul L'Equipe.
„Este singur pe planeta lui. Medaliat cu aur cu record mondial la 100 m liber, românul de 17 ani a dublat miza luni la 200 m liber. Câştigător într-un timp supersonic de 1'4297, a fost cu mult înaintea elveţianului Antonio Djakovic (la 263) şi a austriacului Felix Auboeck (la 292). Nu a existat niciodată suspans în aceşti 200 de metri. În frunte după primele două viraje, a dat un adevărat spectacol în a doua parte a cursei pentru a triumfa cu uşurinţă. Şi-a doborât propriul record mondial de juniori, precum şi cel al campionatului european. Minunea din România devine al treilea cel mai rapid om din istorie după Michael Phelps şi deţinătorul recordului mondial german Paul Biedermann (1'42"00)", au scris jurnaliştii.
Federaţia Europeană de Nataţie a scris că David Popovici a „comis-o” din nou şi a reuşit un nou record al competiţiei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video