Echipa națională a României a remizat cu selecționata Italiei, în Elite League U20
Autor: Sonia Baciu
Echipa de juniori a României a obținut primul punct în disputele cu juniorii italieni, după ce a remizat, scor 0-0, într-un meci din Elite League U20.

Reprezentativa de fotbal Under-20 a României a remizat, scor 0-0, cu selecționata Italiei, în meciul disputat, joi, în cadrul Elite League U20.

Echipa antrenată de Costin Curelea a reușit un rezultat bun în fața liderului, deși a fost dominată autoritar în repriza secundă.

România a început destul de bine și a reușit chiar să își creeze câteva ocazii notabile, după care oaspeții au pus stăpânire pe joc.

Filip (CFR Cluj) a avut o șansă bună în chiar minutul 2, când a reluat din voleu pe lângă poarta oaspeților. Prima ocazie a Italiei a fost semnată de Raimondo (15), a cărui lovitură de cap nu i-a dat emoții lui Robert Popa (FCU Craiova).

În min. 23, șutul lui Bordușanu (Dinamo) a fost blocat in extremis de Angori, după care Filip a trimis alături din foarfecă.

Oaspeții au ratat apoi prin Raimondo (35), al cărui șut din unghi a fost respins de Popa, și prin Riccio (36), a cărui reluare a fost blocată la sacrificiu de Gabriel David (FC Botoșani).

În prima repriză, Bodișteanu a scăpat singur spre poarta adversă, a fost ținut de un fundaș italian, dar arbitrul Florin Andrei a lăsat jocul să continue, deși putea acorda chiar cartonaș roșu.

În repriza secundă, Raimondo a fost în prim plan, cu mai multe ocazii mari de gol. A trimis în transversală din careu (56), după care Cherubini a șutat peste poartă de la 13 metri. Același Raimondo a reluat imprecis de la 11 metri (64), iar apoi Popa s-a remarcat la lovitura sa de cap (66).

În min. 70, Strata l-a faultat pe DiStefano în marginea careului, dar arbitrul nu a acordat penalty-ul cuvenit oaspeților.

Tricolorii au avut o acțiune cu potențial pe final (87), dar Atanas Trică (CS Tunari) a trimis slab spre poartă.

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria fostului internațional Take Macri, primul român nominalizat la ”Balonul de Aur”, decedat miercuri, 20 martie.

Primul punct al juniorilor români, în disputele cu italienii

Remiza de joi a adus primul punct pentru selecționata U20 a României, în duelurile cu Italia U20 din ultimii trei ani, după 0-7 în 2021 (deplasare) și 1-2 în 2022 (acasă).

Tot joi, Portugalia a remizat cu Cehia, 2-2.

Italia ocupă primul loc în Elite League U20, cu 14 puncte (6 jocuri), urmată de Germania, 11 p (6 j), Portugalia, 10 (7), Polonia, 7 (4), România, 7 (6), Norvegia, 6 (3), Anglia, 3 (4), Cehia, 1 (6).

România va juca următorul meci tot la Târgoviște, pe 26 martie, cu Polonia (ora 18:00).

Componența celor două echipe

În meciul de joi au evoluat echipele:

România: 1. Robert Popa (căpitan) - 19. Tony Strata, 4. Ștefan Duțu, 15. Sergiu Rimovecz, 3. Alexandru Șuteu - 8. Robert Filip (25. Botond Gergely, 88), 18. Szabolcs Szilagyi - 22. Antonio Bordușanu (14. Andres Sfaiț, 60), 21. Gabriel David (6. Aurelian Ciuciulete, 73), 7. Ștefan Bodișteanu (10. Ionuț Cojocaru, 73) - 24. Vladislav Blănuță (9. Atanas Trică, 60).

Selecționer: Costin Curelea.

Rezerve neutilizate: 12. Alexandru Borbei, 23. Ștefan Lefter - 2. Sergiu Pîrvulescu, 5. Ionuț Pop, 11. Doru Andrei, 16. Robert Sălceanu, 17. Denis Rența, 20. Denis Radu.

Italia: 1. Lorenzo Palmisani (12. Paolo Vismara, 88) - 2. Tommaso Barbieri (20. Samuel Giovane, 46), 4. Alessandro Pio Riccio (căpitan), 5. Giovanni Bonfanti (14. Iacopo Regonesi, 80), 3. Samuele Angori (13. Filippo Missori, 46) - 8. Filippo Terracciano (15. Alessandro Marcandalli, 46), 6. Lorenzo Amatucci (18. Niccolo Pisilli, 80), 10. Lorenzo Ignacchiti (16. Giacomo Faticanti, 46) - 7. Luca D'Andrea (21. Filippo Distefano, 39), 9. Antonio Raimondo (19. Fabio Abiuso, 88), 11. Luigi Cherubini (17. Claudio Cassano, 73).

Selecționer: Alberto Bollini.

Arbitru: Florin Andrei; arbitri asistenți: Cosmin Bojan, Cristian Ilinca; al patrulea oficial: Dan Buzărnescu

Cartonașe galbene: Ignacchiti (42), Riccio (85), conform Agerpres.