Echipa lui Becali spulberă toate adversarele: FCSB, la 13 puncte peste locul 2, după meciul cu Petrolul
Inquam Photos / Octav Ganea
FCSB a învins Petrolul Ploieşti cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, pe Arena Naţională din București, într-o partidă din etapa a 29-a a Superligii.

Singura reușită a fost autogolul lui Valentin Ţicu (46). De asemenea, FCSB a avut două ocazii mari în finalul primei reprize, prin Florinel Coman, din lovitură liberă, în minutul 45, însă portarul Lukas Zima a respins în transversală şutul starului de la FCSB.

Apoi, la cornerul din minutul următor Baba Alhassan a reluat în transversală cu genunchiul. În urma acestei victorii FCSB a ajuns la 11 partide consecutive fără înfrângere, opt victorii şi trei egaluri.

Petrolul Ploiești, care a fost învinsă în ultimele trei partide, nu mai are şanse de a participa în play-off. Universitatea Cluj ocupă locul 6, înaintea ultimei etape din sezonul regulat.

În tur, scorul a fost egal, 2-2. FC FCSB - FC Petrolul Ploieşti 1-0 (0-0), Arena Naţională - Bucureşti A marcat: Valentin Ţicu (46, autogol). Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş).

Luni se joacă Universitatea Craiova - Rapid. Dacă giuleștenii vor învinge vor reveni la 10 puncte în urma FCSB. În acest moment, sunt 13 puncte după echipa lui Becali.

16 FC Botoşani 29 3 11 15 30-52 20

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.