Purtând numele unui vechi joc al copiilor anilor 1970 – 1990, ”Filme, fete și băieți, melodii sau cântăreți”, programul a fost un maraton al bucuriei copilăriei în aer liber. Era necesar, într-o perioadă asaltată de restricții, interdicții, precauții. Nu s-au abandonat nicio clipă regulile de prevenție a răspândirii virusului SARS Cov 2, iar toți copiii au beneficiat de măști de protecție și gel dezinfectant oferite gratuit, în spațiul delimitat pentru jocuri și ateliere educative.
Finalul lunii iulie a fost doar al lor, însă apoi au fost invitați și părinții, și bunicii, și toți vecinii, în fiecare sâmbătă, de la începutul lunii august și până în ziua Sfintei Marii. În parc au avut loc recitaluri live ale grupului de copii ”Sunetul Muzicii”, ale artiștilor Maria Crăciun, Mihai Napu, Emeric Imre, Jimi El Laco (Nightloser) și concerte ale formațiilor Folk Frate și PROCONSUL. Au fost proiectate în aer liber trei filme deosebite, catalogate Audiență Generală: Dolittle (2020), Aladdin (2019) și Mia și leul alb (2018).
Finanțat de Primăria Sectorului 5, prin Centrul Cultural și de Tineret ”Ștefan Iordache”, programul a avut acces gratuit la toate activitățile derulate începând cu 24 iulie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video