Dinamo înregistrează al 12-lea meci fără victorie și pierde cu Sepsi (2-1)
Autor: Alexandru Negrici
Echipa Sepsi OSK a reușit să se impună luni seara pe teren propriu, câștigând cu scorul de 2-1 împotriva formației Dinamo București într-un meci care a încheiat etapa a 18-a a Superligii. Pentru bucureșteni, aceasta este a patra înfrângere consecutivă și al 12-lea meci la rând fără victorie, în timp ce Sepsi își consolidează poziția în clasament.

Sepsi a fost autorul primei reprize dominante, reușind să se distanțeze la pauză cu un avantaj de 2-0, grație „dublei” reușite de Marius Ștefănescu, în minutele 11 și 31. Eforturile susținute ale bucureștenilor în repriza secundă au fost recompensate de golul lui Lamine Ghezali, în minutul 51, reducând diferența pe tabelă.

Chiar dacă au avut ocazii notabile de a egala, echipa lui Zeljko Kopic a ratat șansele prin Safranko (min. 69), iar momentul cel mai tensionat pentru Sepsi a fost în minutul 73, când ocazia lui Goncalo Gregorio nu a reușit să schimbe soarta meciului. Astfel, partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-1 în favoarea covăsnenilor.

În prezent, Sepsi ocupă poziția a zecea în clasament, având acumulate 23 de puncte, în timp ce Dinamo se menține pe penultimul loc al ierarhiei Superligii, poziționându-se pe locul 15, având doar 10 puncte adunate.

Iată compozițiile echipelor:

Sepsi OSK: Niczuly – D. Ciobotariu, Ninaj, Kecskes, Oteliţă – Alimi – R. Varga (Damaşcan 63), J. Rodriguez, C. Matei (N. Păun 90+2), M. Ştefănescu (Kallaku 81) – Safranko (Rondon 81). Antrenor: Bernd Storck

Dinamo București: Golubovic – Lucas de Araujo, Patriche, R. Grigore (C. Costin 73) – Moura, Bani (Politic 46), Ilic, Iglesias, Amzăr – Ghezali, Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 46). Antrenor: Zeljko Kopic

Cartonașe galbene: M. Ştefănescu 45+1, D. Ciobotariu 68

Arbitri: Radu Petrescu – Radu Adrian Ghinguleac, Mihai Marius Marica – Florin Andrei

Arbitri VAR: Marian Barbu – Doru Claudiu Lucaciu

Observator: Eduard Dumitrescu