![foto: Freepik foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202402/w670/bani-fermier_39923100.jpg)
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a pus în dezbatere publică un proiect prin care sunt prevăzute resursele financiare necesare pentru plata ajutorului de minimis pentru susţinerea producţiei de legume cultivate în spaţii protejate pentru perioada 20 octombrie 2023-31 ianuarie 2024 inclusiv, urmând ca acesta să fie pus în curând pe masa Guvernului, spre aprobare.
Conform actului normativ, suma totală alocată schemei este de 109.373.000 lei, ceea ce reprezintă echivalentul a 22.100.000 euro. Valoarea maximă a ajutorului de minimis acordat beneficiarilor este de 1.000 euro pe cultură și pentru fiecare 1000 de metri pătrați.
Plățile vor fi efectuate începând cu data de 26 februarie 2024.
Schema de ajutor de minimis a fost implementată pe întreg teritoriul României în perioada 2023-2024, cu scopul de a susține producția de legume cultivate în spații protejate. Această schemă este destinată în special culturilor precum tomatele, ardeii, castraveții, fasolea păstăi, salata, spanacul și ceapa verde.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video