![Foto cu caracter ilustrativ: Pexels Foto cu caracter ilustrativ: Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202209/w670/catalin-podaru-investitorii-straini-continua-sa-vina-in-romania-in-ciuda-razboiului_61915700.jpg)
Cătălin Podaru, CEO Leviatan Design, a vorbit despre efectele pe care războiul din Ucraina le are asupra mediului de afaceri din România, cu precădere asupra unei posibile reticențe a investitorilor străini de a veni în țara noastră:
„Având în vedere războiul din Ucraina, simțiți că investitorii sunt mai reticenți acum, când se desfășoară acest conflict la granița țării noastre?“, a întrebat jurnalistul Mihai Ciobanu.
„Cred că, cel puțin la început, a existat o reticență, dar eu consider că suntem norocoși că facem parte din NATO și din Uniunea Europeană. Din această perspectivă, nu știu cifre statistice exacte, dar am văzut că România, din perspectiva investitorilor, reprezintă o țară sigură. Sunt foarte multe facilități de producție sau de logistică ce au startat anul acesta în România, iar asta îmi arată că investitorii știu că suntem o zonă sigură și că riscul unui conflict în România este la fel de mic precum în Italia sau într-o țară care e mult mai departe de actuala conflagrație.
Eu cred că securitatea pe care ne-o asigură apartenența la NATO și la Uniunea Europeană dă un spor de încredere în faptul că suntem o zonă sigură și asta se vede în investițiile de anul acesta care au startat în piață, multe pe producție sau logistică. Suntem la granița zonei cu maxim de predictibilitate pe care o poate avea cineva, acum, pe planetă“, a spus, la DC News, Cătălin Podaru, CEO Leviatan Design.
De ce românii ar trebui să se gândească de două ori înainte să caute job în străinătate, mai ales în construcții
Cătălin Podaru, CEO Leviatan Design, a vorbit despre problema forței de muncă din România. De asemenea, a spus că ar trebui prezentată mai des situația reală a mediului de muncă, în contextul în care mulți tineri aleg să plece din țară bazându-se pe expresia „nimic nu merge bine în țară”, deși realitatea e alta.
„Cred că o altă provocare importantă care a fost în pandemie și încă produce efecte în mentalul colectiv are legătură cu problema forței de muncă și încadrarea cu oameni pe proiectele desfășurate. Noi încercăm să le adresăm pe toate concomitent, devenind adaptabili. Practic, în cadrul companiei am și creat o cultură a adaptabilității continue, încercăm să ne asigurăm, în primul rând, proiectele, apoi cash-flow-ul și, din timp, să previzionăm nevoile echipelor, nevoia de personal, instruirea acestuia, astfel încât, de fiecare dată când provocarea apare, să putem răspunde și să ne îndeplinim cerințele pe proiectele pe care le avem în lucru”, a spus Cătălin Podaru, CEO Leviatan Design, la DCNews și DCBusiness.
Întrebat dacă duce România lipsă de oameni pregătiți, Cătălin Podaru a oferit următorul răspuns: „Eu cred că, din perspectiva calității specialiștilor, mai ales pe domeniile noastre, arhitecți, ingineri, avem oameni buni și foarte buni. De asemenea, am încredere mare în tinerele generații. Avem tineri cu o mare capacitate de adaptare și de învățare. Avem specialiști și, mai mult de atât, cei care nu sunt, se pot forma foarte repede.” (citește continuarea AICI).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video