![Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Freepik Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/de-ce-este-frig-in-avion_28712600.jpg)
UPDATE: Pilotul Cezar Osiceanu a fâcut câteva precizări privind situațiile expuse în articol, în vederea clarificării unor aspecte:
"Aerul este schimbat și filtrat permanent, odată la câteva minute, în funcție de comanda dată din cabina de pilotaj. Același aer este umidificat la avioanele lung curier doar.
Aerul rece exterior care intră în motor se încălzește prin schimbul de căldură dintre uleiul fierbinte care circulă prin motor și apoi se răcește în funcție de temperatura selectată de către pilot și nu se consumă petrol în plus sau în minus pentru asta.
Avioanele zboară la înălțimi cât mai mari pentru a avea un consum de petrol cât mai mic. Temperatura exterioară se poate calcula cu o bună aproximare astfel: la fiecare 1.000 metri înălțime, temperatura exterioară scade cu 6,5 grade Celsius.
Echipamentele electronice ale avionului se află în afara cabinei de pasageri.
Piloții dau aerul mai rece la decolare și aterizare în scopul evitării senzației de vomă frecvent întâlnită la mulți pasageri, dar și pentru o notă de confort, după oprirea motoarelor, când condiționarea scade ca volum și capacitate.
Senzația de frig poate proveni de la oboseală sau de la jetul de aer dirijat care iese din diuzele de ventilație individuală. Mulți pasageri fie nu le închid, fie le lasă îndreptate către vecini."
______________________________________________________________
Confortul pasagerilor
Când un avion este complet încărcat cu pasageri și bagaje, temperatura corpului uman combinată cu activitatea fizică și încărcătura termică a echipamentelor electronice pot încălzi prea mult aerul în cabină. Pentru o temperatură confortabilă pentru majoritatea pasagerilor, se menține un nivel mai scăzut al aerului condiționat.
Temperaturile prea ridicate pot provoca disconfort și, în cazuri extreme, pot afecta sănătatea celor din avion, în timp ce temperaturile scăzute sunt mai ușor de gestionat, iar riscul de supraîncălzire este mai mic.
Aerul din cabina avionului este adesea reciclat și filtrat pentru a menține un mediu sigur și confortabil pentru pasageri. Acest proces poate îndepărta și umiditatea din aer, lucru ce poate contribui la o senzație de uscăciune a pielii și a mucoaselor.
Economie la combustibil
Menținerea unei temperaturi mai scăzute în cabină poate contribui la economisirea combustibilului, deoarece necesită mai puțină energie pentru a răci aerul decât pentru a-l încălzi.
Adaptarea la altitudine
Avioanele zboară la altitudini ridicate, unde temperaturile exterioare sunt mult mai scăzute decât la sol. Pentru a se adapta acestei schimbări de temperatură, aerul condiționat este setat pentru a menține o temperatură confortabilă pentru pasageri în timpul zborului.
Dacă simțiți că este prea frig în avion, puteți încerca să purtați straturi de îmbrăcăminte suplimentare. De asemenea, este posibil să solicitați o pătură de la echipajul de zbor.
Vezi și: De ce se ridică măsuțele din avion, la decolare și aterizare
De ce nu trebuie să bei cafea sau suc în avion
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video