![De ce crește ALDE, cu ajutorul PNL. Tăriceanu, discurs strategic De ce crește ALDE, cu ajutorul PNL. Tăriceanu, discurs strategic](https://media.dcnews.ro/image/201803/w670/tariceanu_arges_alde_24275900.jpg)
De ce crește ALDE, nu și PNL? Președintele Senatului, al doilea om în stat, a vorbit astăzi, după ce nu a mers la recepția de la Palatul Cotroceni, organizată de președintele Klaus Iohannis.
[citeste si]
Călin Popescu Tăriceanu, președintele ALDE, este consecvent în discurs. Această linie politică fermă, de neclintit, a fidelizat electoratul propriu și a atras electorat nou. Călin Popescu Tăriceanu este un evident motor al ALDE, care nu pune punct pe imaginea politică personală, ci pe performanțele neștiute ale partidului. Așa a făcut și astăzi, când a promovat tinerii ALDE, punându-i într-o antiteză ușor de sesizat cu tinerii din PNL. Președintele Senatului a subliniat acțiunile constructive ale ALDE, precum evenimentele organizate de TLDE de Ziua Europei, legea lobby-ului, prezentată de Varujan Vosganian, dar și despre alte legi uitate în sertare, cât și despre curățenia generală ce urmează să aibă loc în România.
PNL, real ajutor pentru creșterea ALDE
Jurnalistul Val Vâlcu a subliniat că ”Tăriceanu l-a atacat evident pe Klaus Iohannis și-n același timp și pe Mara Mareș, subliniind că-n vreme ce tineretul PNL jignește decrețeii, cel al ALDE curăță România printr-o amplă acțiune civică și promovează evenimentele majore precum Ziua Europei. ALDE e în opoziție clară cu președintele, iar Călin Popescu Tăriceanu a lansat și un atac la Klaus Iohannis, prin aluzia la mersul pe bicicletă, dând exemplu pozitiv tot ALDE, care nu doar merge pe bicicletă , ci face mai mult. Așa se explică de ce ALDE crește, iar PNL nu, axându-se pe o singură strategie: anticorupția”.
ALDE curăță România
”România este o țară invadată de gunoaie și Organizația de Tineret a ALDE s-a angajat să sprijine campania printr-o campanie suplimentară, o ștafetă care va parcurge toate județele țării și care va duce la acțiuni de colectare a gunoaielor cu cei care-și doresc să-și manifeste spiritul civic și-n alt fel decât plimbându-se pe bicicletă. Să nu considerați c-o spun ironic, și mersul pe bicicletă e o dovadă a simțului civic, dar cred că trebuie făcut și mai mult și să dăm un imbold în acest sens.” a declarat astăzi Călin Popescu Tăriceanu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video