![De ce aluatul cu drojdie nu crește, gospodinele cu experiență au dezvăluit principalele motive. Sursa foto: freepik.com De ce aluatul cu drojdie nu crește, gospodinele cu experiență au dezvăluit principalele motive. Sursa foto: freepik.com](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/de-ce-aluatul-cu-drojdie-nu-creste--gospodinele-cu-experienta-au-dezvaluit-principalele-motive_92915200.jpg)
Există situații în care vrei să faci o plăcintă delicioasă, dar aluatul se încăpățânează să crească. Drept urmare, eforturile tale vor fi zadarnice, iar plăcinta nu va mai fi moale și pufoasă.
De ce aluatul de drojdie nu crește? Când cumperi drojdie, ar trebui să acorzi atenție calității. Dacă produsul a fost depozitat corect și ambalajul arată intact, atunci poți cumpăra drojdia.
Dar și acasă, trebuie să depozitezi corect produsul capricios. Dacă vorbim despre drojdia uscată, atunci aceasta ar trebui păstrată într-un recipient închis ermetic, fără ca produsul să intre în contact cu aerul. Drojdia umedă nu tolerează umiditatea ridicată.
Dacă vei amesteca cartofii fierți cu două ingrediente, toată familia va fi sătulă și fericită
Unele gospodine adaugă prea multă drojdie în aluat, fără a respecta rețeta. Prin urmare, ar trebui să respecți o regulă simplă: nu folosi mai mult de 15 grame de drojdie la un kilogram de făină.
Cu toate acestea, trebuie să ai în vedere faptul că va trebui să folosești mai multă drojdie, dacă ai pus în aluat multă grăsime (ulei sau unt) sau mai multe ouă.
Aluatul de drojdie necesită o cantitate suficient de mare de zahăr, deoarece aceasta este o condiție necesară pentru prepararea produselor de patiserie de înaltă calitate. Prin urmare, asigură-te că ai pus mult zahăr în aluat.
Drojdia este pre-diluată în apă, dar nu toată lumea știe că produsul are propriile cerințe în ceea ce privește temperatura lichidului. De regulă, apa trebuie să se încălzească până la 37 de grade.
Broccoli pane, super crocanți: se fac la cuptor și nu ai nevoie de ulei
Aluatul de drojdie crește doar dacă aerul din bucătărie este cald. Dacă bucătăria este rece, atunci aluatul cu drojdie nu va crește.
Prin urmare, trebuie să înfășori bolul în care ai pus aluatul cu o pătură sau să-l pui, iarna, lângă un calorifer.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video