![foto: Freepik foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/muncitor-american_77497700.jpg)
Caută străinii România? Cer americanii permis de ședere la noi în țară? Iată ce spune chestorul principal Liviu Bute, inspectorul general al Inspectoratului General pentru Imigrări, invitat la Culisele Justiției, despre valul tot mai mare de imigranți, din SUA și din marile orașe ale Europei, și condițiile impuse la graniță.
"Vin în România și alți străini, din Europa sau chiar din America, care să-și dorească să aibă aici permis de ședere? Ați avut astfel de cazuri?" - a întrebat moderatoarea.
Liviu Bute: Da, sigur, sunt din ce în ce mai multe. Dacă astăzi suntem undeva la 30% cu cetățeni din Uniunea Europeană înseamnă că țara noastră este atractivă din mai multe puncte de vedere. Și trebuie să o spun și eu, pentru că tot s-au vehiculat aceste informații, suntem o țară sigură, se cunoaște. Și acesta este un motiv pentru care cetățenii din Statele Unite și din Europa și din alte țări dezvoltate vin în România.
Laură Duță: De ce să vină europenii în România și să rămână aici? Cer și ei să muncească aici? Vorbim de cei care poate vin să lucreze la o corporație... trec prin aceeași procedură?
Liviu Bute: Nu. Au o procedură mai simplificată cetățenii din UE, cei din Confederația Elvețiană, cei din țări care fac parte din Spațiul Economic European... vin foarte mulți pentru că cei mai mulți sunt muncitori înalt calificați care obțin acel certificat de înregistrare foarte ușor de la Inspectoratul General pentru Imigrări.
De ce documente au nevoie cei care vin să muncească în România
Chestorul a explicat: Este foarte simplu. Trebuie să prezinte un act de identitate național cu care pot să și intre în România, nu au nevoie de pașaport și vize ca cetățenii din țările terțe. Un contract individual de muncă... cam astea sunt cele mai importante. Pentru înalt calificați permisul de ședere poate să fie și de trei ani... depinde, nu este o regulă. Dacă au contractul individual de muncă valabil pe o perioadă nedeterminată, să spunem, atunci vin să-și reînnoiască permisul doar la trei ani. Dacă acel contract este pe doi ani și jumătate, să zic, atunci trebuie să vină la încheierea contractului dacă vor să-și reglementeze în continuare șederea. Au 90 de zile în care, dacă doresc să rămână în România, trebuie să-și reglementeze șederea.
Interviul complet, aici:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video