![Sursa: Agerpres Sursa: Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202307/w670/david_popovici_ager_30815400.jpg)
Înotătorul român David Popovici s-a clasat doar pe locul şase în finala probei de 100 m liber, în care deţinea titlul mondial şi recordul mondial, joi, în cadrul Campionatelor Mondiale 2023 de nataţie de la Fukuoka (Japonia).
Popovici, 18 ani, a luat startul de pe culoarul doi şi după prima lungime de bazin a întors al treilea, dar pe ultimii 50 de metri nu a reuşit să accelereze şi în final s-a clasat doar al şaselea (47sec83/100). Popovici a pierdut la Fukuoka ambele titluri mondiale cucerite cu un an înainte la Budapesta (100 şi 200 m liber). El deţine recordul mondial la 100 m liber cu 46sec86/100, timp stabilit cu un an în urmă la CE de la Roma.
Medalia de aur a fost cucerită de australianul Kyle Chalmers (47sec15/100), americanul Jack Alexy a obţinut argintul (47sec31/100), iar bronzul a intrat în posesia francezului Maxime Grousset (47sec42/100), vicecampionul mondial de la Budapesta. Chalmers, 25 ani, a cucerit primul său titlu mondial la 100 m liber, după un argint în 2019. Australianul este vicecampion olimpic en titre în această probă, în care are şi un titlu olimpic în 2016.
Top 6 a fost completat de britanicul Matthew Richards, campionul mondial de la 200 m liber (47sec45/100), chinezul Zhanle Pan (47sec43/100) şi de David Popovici (47sec83/100). România încheie Mondialele de nataţie cu două medalii, una de aur şi una de argint, ambele cucerite joi de Constantin Popovici, respectiv Cătălin Petru Preda, primii doi clasaţi în proba de sărituri în apă de la mare înălţime (27 m).
Foto / Video
OUIIIII MAXIME GROUSSET ???????? EN BRONZE SUR 100M NAGE LIBRE #Fukuoka2023 #Natation pic.twitter.com/GZ2WWH1p5n
— MR.CARTER (@NelsonCarterJr) July 27, 2023
#Fukuoka2023 | ???? MAXIME GROUSSET ???????? EN BRONZE SUR 100M NAGE LIBRE !
— francetvsport (@francetvsport) July 27, 2023
???? Magnifique performance du tricolore qui bat son propre record de France ! Le recordman du monde David Popovici ne termine que 6e.
???? Suivez le direct : https://t.co/rm8MstM7rP pic.twitter.com/CdwSFdWGPL
David Popovici s-a calificat în marea finală de la Fukuoka cu al 5-lea timp. Românul a terminat prima semifinală, cea din care a făcut parte, pe locul secund, cu timpul de 47.66, la 4 sutimi în spatele maghiarului Nandor Nemeth.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video