Dan Petrescu, după CFR Cluj - Rapid: Am fost penibili! Praf! - Video
Autor: Andrei Itu
CFR Cluj a învins-o pe Rapid cu scorul 2-1, dar antrenorul Dan Petrescu a fost foarte nemulțumit de evoluția din repriza a doua a echipei.

'Eu sunt de vină, că sunt antrenor. N-am știut ce să fac la pauză și s-a văzut. Rămâne doar rezultatul și prima repriză, restul au fost dezastru, toți. Inclusiv eu. Dacă după meciurile cu UTA și Botoșani n-am avut ce să le reproșez. Pot să spun că am fost penibili în repriza a doua. Pe-ni-bili! Dacă ei cred că joacă așa și mai câștigă vreun meci, se înșală toți! Dar de aia sunt antrenor, trebuie să găsesc soluții, să mai fac vreo cinci schimbări.', a spus Dan Petrescu după meci.

'Nu mi-a plăcut deloc repriza a doua, n-am înțeles nimic, sincer. Sunt șocat, e cea mai slabă repriză pe care am făcut-o acasă de când sunt la CFR. Am zis să nu ne retragem, ne-am retras. Toată echipa a fost praf! Jucând așa, n-avem nicio șansă! Ce Europa, ce campionat? Ne amăgim aiurea, dacă jucăm așa.', a punctat Petrescu.

'Măcar, dacă n-aveau nicio ocazie, spuneam că ne-am apărat bine. Dar e a cincea oară când suntem egalați, nu mai e întâmplare. Ăștia sunt jucătorii, să-și facă autocritica, eu o fac mereu. Nu le-am transmis nimic jucătorilor, după meci nu vorbesc niciodată. Trebuie să mă calmez, pentru că nu sunt bine acum.

Înainte, axul central era compus din Arlauskis, Boli, Vinicius, Djokovic, Culio, Țucudean... nu mai sunt. E altă echipă, nu mai putem juca așa. Sincer, a fost o zi proastă din partea tuturor, mai ales în repriza a doua. Sunt foarte supărat și îngândurat după acest meci', a mai spus Dan Petrescu.

<iframe width="100%" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Ohsm_Jc0vVU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

CFR Cluj - FC Rapid Bucureşti, scor 2-1 (1-0)

CFR Cluj a învins-o pe FC Rapid Bucureşti cu scorul de 2-1 (1-0), duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 27-a a Ligii I de fotbal. Campioana a deschis scorul prin fundaşul bosniac Daniel Graovac (43), dar Rapid a egalat în repriza secundă, prin fundaşul stânga brazilian Junior Morais (69).

CFR a reuşit golul victoriei prin Ciprian Deac (84), după ce în prealabil portarul Horaţiu Moldovan a respins în transversală şutul lui Sergiu Buş. CFR a ajuns la 15 meciuri consecutive fără înfrângere, 11 victorii şi 4 egaluri. Rapid nu are nicio victorie în ultimele opt etape, cinci egaluri şi trei eşecuri. În tur, Rapid s-a impus cu 2-0. FC CFR 1907 Cluj - FC Rapid Bucureşti 2-1 (1-0), Stadion Dr. Constantin Rădulescu - Cluj-Napoca

Au marcat: Daniel Graovac (43), Ciprian Deac (84), respectiv Junior Morais (69). Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti) Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu) - CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) - LPF..