![](https://media.dcnews.ro/image/201802/w670/mindfulness_nasterea_constienta_18227400.jpg)
„Sarcina si nașterea vor fi întotdeauna etape de viață pline de întrebări, temeri, speranțe și așteptări. Tocmai de aceea femeile care așteaptă un copil si partenerii lor au nevoie de cât mai mult sprijin. Nancy Bardacke, moașă acreditata, cu o experiență de peste patruzeci de ani si profesoara de mindfulness, oferă în acest volum un program inovator, bazat pe cercetări de ultima ora în domeniul neuroștiințelor, al medicinei integrative și pe tehnicile atenției conștiente, pentru vă ajuta sa păstrați o stare de spirit senină și să vă mențineți calmul în această perioadă plină de provocări.
Punând in practica exercițiile si principiile prezentate in Mindfulness: Nașterea conștienta, autoarea consideră că femeile devin mai încrezătoare și depășesc teama de naștere, apelează mai eficient la resursele dumneavoastră interioare pentru a gestiona durerea, îmbunătățesc comunicarea și cooperarea in cuplu, deprind abilitați de reducere a stresului, pentru o viață echilibrată și un parentaj înțelept" este de părere autoarea.
Nancy Bardacke, moașă, profesor de mindfulness și director fondator al Mindfulness-Based Childbirth and Parenting (MBCP), și-a oferit serviciile de asistenta la naștere începând din anul 1971. În toată această perioadă de lucru ca moașă, Nancy a asistat la nașteri care au avut loc la domiciliu, în centre de naștere si în spitale. De asemenea, Nancy este o veche practicantă a meditației, care și-a început educația și formarea profesională în cadrul Programului de Reducere a Stresului prin Practica Mindfulness (MBSR), cu Jon Kabat-Zinn, Ph.D., in anul 1994.
[citeste si]
„Mindfulness înseamnă conștientizarea sau trăirea conștientă a momentului prezent, atunci când există o dorință deschisă şi sinceră de a înțelege ce se întâmplă în interiorul tău şi în jurul tău. Înseamnă să trăim în momentul din prezent (nu e același lucru cu a „ne gândi" la momentul prezent) fără a judeca sau a ignora ceva şi fără a ne lăsa „furați" de presiunea vieții de zi cu zi." susține psihologul Andreea Neagu pe blogul său.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video