![Foto cu caracter ilustrativ: Unsplash Foto cu caracter ilustrativ: Unsplash](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/cum-iti-motivezi-copilul-sa-si-faca-temele_73467000.jpg)
Psihologul Beatrice Busuioc a fost invitată la interviurile Spectacola unde a vorbit despre copiii care refuză să-și facă temele. Există foarte mulți copii care, din diferite considerente, nu au o plăcere în a-și face temele, iar părinții, de cele mai multe ori, recurg la metode de tipul șantajului:
„În România, și nu numai, se mai aplică principiul recompensă și pedeapsă. Aceste tehnici funcționează, dar funcționează pentru o perioadă foarte scurtă de timp. La Masterul de Analiză Aplicată a Comportamentului Uman, pe care l-am urmat în Statele Unite ale Americii, am învățat despre motivația copilului, după care am aplicat-o.
Niciodată nu mă folosesc de pedepse sau de recompense pentru a-l atrage pe copil să facă un lucru. E ca și cum l-ai mitui. Eu mă folosesc de motivația lui. De exemplu: Ce îi place unui copil să facă cel mai mult? X lucru! Ok, hai să vedem cum introduc X-ul într-o activitate mai puțin preferată“, a spus psihologul.
Sfat practic pentru a-ți motiva copilul să-și facă temele
„Poate lui nu îi place să facă temele. Eu vreau să văd care este motivația copilului. Poate motivația lui e că vrea să-și petreacă timpul cu mine și să ne jucăm. În primul rând trebuie să văd cum integrez această motivație în făcutul temelor. Aduc caietul și spun: O, ce caiet interesant, ce spui dacă îl deschidem și alegi tu o pagină pe care o lucrăm astăzi? Astăzi tu alegi! Întotdeauna îl ajut pe copil să înțeleagă faptul că și el deține controlul, și el are o părere de spus în ceea ce are de făcut. Îl implic!
Nu trebuie să vin și să spun: Trebuie să-ți faci temele! N-ai ce să faci, dacă nu îți faci temele, nu poți să te uiți la televizor! Nu! Hai să vedem cum putem să integrăm joaca în temele pe care copilul le are de făcut! Îi arăt copilului că sunt acolo, cu el! Îi creez plăcere!
Îi zic: Wow, ce pagină interesantă ai ales, nu m-aș fi gândit la asta! Cu care exercițiu ai vrea să începem? Arăt interes, mirare! Cine vrei să înceapă primul? Lasă-mă pe mine? Îi stârnesc interesul copilului și deja el își schimbă starea. Merg pe motivația lui, îl apreciez, sunt acolo cu el, iar el nu înțelege că trebuie, ci că e interesant să facă temele. Motivația este cheia în a găsi cele mai bune soluții în interacțiunea cu copilul“, a spus, la Spectacola, spihologul Beatrice Busuioc.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video